Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Ženšen pravý

Další názvy:
Panax ginseng

Ženšen pravý se také nazývá jako ženšen čínský a využívá se k léčebným účelům nejvíce v tradiční čínské medicíně a je známý svými adaptogenními vlastnostmi, které reagují na to, co daný člověk potřebuje (dle potřeby dokáže snížit/zvýšit krevní tlak). Ženšen má široké zastoupení, ale nejvíce se používá ženšen čínský, který má zahřívací účinky a ženšen americký, který má ochlazující účinky. Sušený kořen ženšenu se využívá k výrobě kapslí, tablet, tinktur, čajů a pro výrobu krémů. Konzumuje se i syrový.

Kořen obsahuje tzv. ginsenosidy, aminokyseliny, alkaloidy, fenoly, proteiny, polypeptidy, vitamíny A, B1, B12, B6, zinek.

Má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá snižovat zánětlivé markery a chránit tělo před oxidačním stresem. Pomáhá bojovat proti únavě, zvyšuje energii a fyzickou aktivitu tím, že snižuje oxidační poškození a zvyšuje produkci energie v buňkách. Pomáhá snížit hladinu stresu, působí proti depresi a úzkosti, zlepšuje náladu.
Využívá se při erektilní dysfunkci (zvyšuje průtok krve do svalů pyje), podporuje sexuální výkonnost a zvyšuje libido. Pomáhá zmírnit příznaky menopauzy u žen.
Zlepšuje odolnost proti nemocem - stimuluje a posiluje žlázy s vnitřní sekrecí, zejména hormony brzlíků, které se podílí na fungování obranného systému, díky čemu podporuje imunitní systém, napomáhá léčbě při cystické fibróze, zlepšuje funkci plic, snižuje průběh chřipky a její projevy.
Využívá se pro podpoření chuti k jídlu, pomáhá proti zvracení a střevním potížím. 
 Díky ginsenosidům pomáhá snižovat zánět a poskytuje antioxidační ochranu a udržuje zdraví buněk, což může pomocí snížit některé druhy rakoviny (žaludku, jater, plic, kůže, vaječníků), ale není potvrzeno zmenšení rizika jejich vzniku.

Není vhodné užívat spolu s ženšenem kofein, který zvyšuje srdeční činnost. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.