Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Zázvor lékařský

Další názvy:
Zingiber Officinalis, Zingiber Officinale Rhizome, Ginger
Zázvor je rostlina, která pochází z Asie. Využívá se primárně její kořen a to k lékařským a kulinářským účelům. Zázvor se projevuje štiplavou pikantní sladkou chutí. Zpracovává se čerstvý, sušený, ale i nakládaný. Mimo užití zázvoru k dochucení jídel se používá  k výrobě čaje, limonád, piva, zázvorových sušenek, ale také jako zázvorový extrakt, olej, tinktury, kapsle i pastilky. Obsahuje sacharidy, vlákninu, bílkoviny, sodík, železo, vitamín C, B6, E, draslík, hořčík, fosfor, zinek, folát, riboflavin, niacin. Zázvor pomáhá snížit podráždění žaludku, žlučníku, stimuluje tvorbu slin, zlepšuje funkce trávicího traktu, díky čemuž zmírňuje zácpu a plynatost, snižuje pocity závratě a nevolnosti - využívá se i před chirurgickými zákroky, v těhotenství se využívají zázvorové lízátka, zázvorový čaj napomáhá ohřát tělo zevnitř, ale zároveň podporuje pocení, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Zázvor také napomáhá snížit cholesterol, snižuje riziko srážení krve a podporuje udržení hladiny cukru v krvi. Kromě toho se také využívá na utlumení bolesti svalů po cvičení, umožňuje ztlumit menstruační bolesti.

U některých lidí se mohou objevit vedlejší účinky ve formě průjmu, podráždění žaludku, zhoršení pálení žáhy, alergické reakce (dermatitidy), depresivních stavů. U žen se může objevit silnější menstruační krvácení. Existuje i riziko potratu při nadměrném užívání zázvoru proti ranním nevolnostem.

Extrakt ze zázvoru získává stále větší pozornost v kosmetice, jelikož přináší pokožce i vlasům mnoho výhod. Přispívá ke zdravější a krásnější pokožce. Je vhodný pro všechny typy pleti, avšak pro své silné působení se nedoporučuje pro citlivou nebo podrážděnou pokožku. Používá se v přípravcích na pleť a vlasy, včetně přípravků proti lupům. 

Extrakt ze zázvoru má antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Je ideální pro pleť se sklonem k akné a ke zmírnění některých kožních problémů. Zlepšuje okysličení buněk, které vede k obnově pleti, díky čemuž pleť vypadá mladší, svěžejší a zářivější. Pomáhá zpomalit stárnutí pokožky, posiluje kožní bariéru a také má schopnost zlepšit pokožku poškozenou sluncem. Dodává pokožce jemnost a hladkost a pomáhá zlepšit nerovnoměrný tón pleti. Velké množství antioxidantů obsažených v zázvoru zlepšuje vzhled pokožky tím, že odstraňují toxiny a stimulují oběh krve, díky čemuž se do pokožky dostává více živin. Současně poskytují pokožce ochranu před poškozením volnými radikály a přispívají tak k zachování mladistvého vzhledu pokožky. Zázvor je bohatý na vitamín C, který je silným antioxidantem nezbytným pro syntézu kolagenu.

Zázvor zvyšuje prokrvení pokožky hlavy, podporuje růst vlasů a působí proti lupům. Může pomoci vlasy posílit a snížit jejich lámavost.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.