Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Zázvor lékařský

Další názvy:
Zingiber Officinalis, Zingiber Officinale Rhizome, Ginger
Zázvor je rostlina, která pochází z Asie. Využívá se primárně její kořen a to k lékařským a kulinářským účelům. Zázvor se projevuje štiplavou pikantní sladkou chutí. Zpracovává se čerstvý, sušený, ale i nakládaný. Mimo užití zázvoru k dochucení jídel se používá  k výrobě čaje, limonád, piva, zázvorových sušenek, ale také jako zázvorový extrakt, olej, tinktury, kapsle i pastilky. Obsahuje sacharidy, vlákninu, bílkoviny, sodík, železo, vitamín C, B6, E, draslík, hořčík, fosfor, zinek, folát, riboflavin, niacin. Zázvor pomáhá snížit podráždění žaludku, žlučníku, stimuluje tvorbu slin, zlepšuje funkce trávicího traktu, díky čemuž zmírňuje zácpu a plynatost, snižuje pocity závratě a nevolnosti - využívá se i před chirurgickými zákroky, v těhotenství se využívají zázvorové lízátka, zázvorový čaj napomáhá ohřát tělo zevnitř, ale zároveň podporuje pocení, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Zázvor také napomáhá snížit cholesterol, snižuje riziko srážení krve a podporuje udržení hladiny cukru v krvi. Kromě toho se také využívá na utlumení bolesti svalů po cvičení, umožňuje ztlumit menstruační bolesti.

U některých lidí se mohou objevit vedlejší účinky ve formě průjmu, podráždění žaludku, zhoršení pálení žáhy, alergické reakce (dermatitidy), depresivních stavů. U žen se může objevit silnější menstruační krvácení. Existuje i riziko potratu při nadměrném užívání zázvoru proti ranním nevolnostem.

Extrakt ze zázvoru získává stále větší pozornost v kosmetice, jelikož přináší pokožce i vlasům mnoho výhod. Přispívá ke zdravější a krásnější pokožce. Je vhodný pro všechny typy pleti, avšak pro své silné působení se nedoporučuje pro citlivou nebo podrážděnou pokožku. Používá se v přípravcích na pleť a vlasy, včetně přípravků proti lupům. 

Extrakt ze zázvoru má antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Je ideální pro pleť se sklonem k akné a ke zmírnění některých kožních problémů. Zlepšuje okysličení buněk, které vede k obnově pleti, díky čemuž pleť vypadá mladší, svěžejší a zářivější. Pomáhá zpomalit stárnutí pokožky, posiluje kožní bariéru a také má schopnost zlepšit pokožku poškozenou sluncem. Dodává pokožce jemnost a hladkost a pomáhá zlepšit nerovnoměrný tón pleti. Velké množství antioxidantů obsažených v zázvoru zlepšuje vzhled pokožky tím, že odstraňují toxiny a stimulují oběh krve, díky čemuž se do pokožky dostává více živin. Současně poskytují pokožce ochranu před poškozením volnými radikály a přispívají tak k zachování mladistvého vzhledu pokožky. Zázvor je bohatý na vitamín C, který je silným antioxidantem nezbytným pro syntézu kolagenu.

Zázvor zvyšuje prokrvení pokožky hlavy, podporuje růst vlasů a působí proti lupům. Může pomoci vlasy posílit a snížit jejich lámavost.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.