Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Yerba maté

Další názvy:
Illex paraguariensis
Cesmína paraguayská je známá především jako yerba maté. Pochází z jižní Ameriky, kde ji indiáni považovali za posvátnou rostlinu. Tento strom může dosahovat výšky až 15 metrů, a v současné době je v Americe pěstování na velkých plantážích. Největší dovozci yerby maté je Paraguay, Argentina a Brazílie.
Jde o tradiční jihoamerický nápoj vyrobený ze sušených listů rostliny. V mnoha zemích se pití tohoto nápoje bere jako společenská událost. Maté se často využívá místo pití kávy, která má u některých lidí nepříznivé účinky jako např. nervozitu.

Tento čaj má povzbuzující účinky, pro vysoký obsah kofeinu (více než čaj, ale méně než káva), ovšem obsahuje i spoustu vitamínů a minerálních látek. Z vitamínů jsou to hlavně vitamíny skupiny B, A, C, E a nezanedbatelné množství minerálů - železo, vápník, hořčík, mangan, ale také sodík a draslík, fosfor, mangan, polyfenoly a aminokyseliny. 

Dodává vyváženou energii (jemnou, čistou a klidnou), zlepšuje duševní zdraví. O Cesmíně je i známo, že funguje jako mocné afrodiziakum a má také přímý pozitivní vliv na erekci. Kromě toho pomáhá snižovat psychické vyčerpání a zlepšuje kognitivní funkce, zlepšuje funkci mozku a soustředění. Zlepšuje fyzickou výkonnost. Stimuluje produkci neurotransmiteru dopaminu, což má za následek lepší produktivitu. Používá se jako stimulant. Využívá se pro léčbu zácpy, průjmu, celkově zlepšuje trávení. Brání infekci močových cest a tvorbě kamenů močového měchýře a ledvin. Podporuje srdce a kardiovaskulární systém. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.