Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamin D

Další názvy:
kalciferol
Vitamín D je vitamín, který je rozpustný v tucích a pomáhá tělu absorbovat fosfor a vápník. Vitamín D má 2 zastoupení, jako vitamin D2 - ergokalciferol a D3 - cholekalciferol. Kalciferol se získává především pomocí slunečního záření, které působí na naší pokožku, ale je možné jej získat i ze stravy. U dětí se vitamín D aplikuje pomocí kapek, protože mateřské mléko obsahuje pouze malé množství. Vitamin D se vyskytuje v rybách, žloutku, mléku a mase. Vitamin D působí jako prevence a léčba osteoporózy spolu s vápníkem, snižuje riziko zlomenin kostí, zvyšuje množství vápníku a fosforu v krvi, snižuje kardiovaskulárního systému, onemocnění periferních cév, snižuje riziko některých druhů rakoviny: prostata, plíce, kůže, lymfom. Naopak jeho nedostatek se může projevit svalovou slabostí, zácpou, podrážděností a zvýšenou lámavosti kostí. Denní doporučená dávka je u dětí 10 μg a u dospělých 15 μg

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.