Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamin B9

Další názvy:
Kyselina listová, Folic Acid, folacin, folát
Vitamín B9 též známý jako kyselina listová je rozpustný ve vodě. Vitamín B9 je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin jako ostatní vitamíny B-řady. Preventivně se využívá především v začátku těhotenství, protože napomáhá k správnému dělení buněk a podporuje správný vývoj plodu.
Vyskytuje se v luštěninách, citrusových plodech, pšeničných otrubách, listové zelenině jako je čínské zelí, ledový salát a hlávkový salát, dále ve vepřovém a drůbežím mase, játrech.

Kyselina listová je pro organismus důležitá hned z několika důvodů. Podporuje zdravý vývoj plodu: důležité brát na začátku těhotenství, zpomaluje stárnutí a tvorbu vrásek, zvyšuje metabolismus a absorpci živin, reguluje hladinu homocysteinu a cholesterolu: podporuje zdraví srdce, brání proti úzkosti a depresi, podporuje tvorbu červených krvinek, podporuje funkci enzymů a funguje jako antioxidant.

Nedostatek kyseliny listové se může projevit vrozenými vadami plodu, může vyústit v potrat a také zvýšeným rizikem depresí.

Doporučené dávkování je:
děti
0-6 měsíců: 60 mcg
7-12 měsíců: 80 mcg
1- 3 let: 150 mcg
4-8 let: 200 mcg
9-13 let: 300 mcg

mladiství a dospělí
14-18 let: 400 mcg
19 a více: 400 mcg
těhotné ženy: 600 mcg
kojící ženy: 500 mcg

 

 

 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.