Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamin B9

Další názvy:
Kyselina listová, Folic Acid, folacin, folát
Vitamín B9 též známý jako kyselina listová je rozpustný ve vodě. Vitamín B9 je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin jako ostatní vitamíny B-řady. Preventivně se využívá především v začátku těhotenství, protože napomáhá k správnému dělení buněk a podporuje správný vývoj plodu.
Vyskytuje se v luštěninách, citrusových plodech, pšeničných otrubách, listové zelenině jako je čínské zelí, ledový salát a hlávkový salát, dále ve vepřovém a drůbežím mase, játrech.

Kyselina listová je pro organismus důležitá hned z několika důvodů. Podporuje zdravý vývoj plodu: důležité brát na začátku těhotenství, zpomaluje stárnutí a tvorbu vrásek, zvyšuje metabolismus a absorpci živin, reguluje hladinu homocysteinu a cholesterolu: podporuje zdraví srdce, brání proti úzkosti a depresi, podporuje tvorbu červených krvinek, podporuje funkci enzymů a funguje jako antioxidant.

Nedostatek kyseliny listové se může projevit vrozenými vadami plodu, může vyústit v potrat a také zvýšeným rizikem depresí.

Doporučené dávkování je:
děti
0-6 měsíců: 60 mcg
7-12 měsíců: 80 mcg
1- 3 let: 150 mcg
4-8 let: 200 mcg
9-13 let: 300 mcg

mladiství a dospělí
14-18 let: 400 mcg
19 a více: 400 mcg
těhotné ženy: 600 mcg
kojící ženy: 500 mcg

 

 

 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.