Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamín B6

Další názvy:
Pyridoxin
Vitamín B6 označuje skupinu 6 pyridinových sloučenin rozpustných ve vodě, konkrétně zahrnuje 3 pyridinové deriváty, které jsou odvozené od organické aromatické sloučeniny - látky pyridin. Tyto sloučeniny jsou pyridoxol (PN), pyridoxal (PL) a pyridoxamin (PM), a jejich příslušné fosforylované formy (PNP, PMP a PLP). V organismu z těchto sloučenin vznikají deriváty, které ovlivňují metabolismus sacharidů a aminokyselin. Díky tomu, že se v těle z jedné látky dokážou vytvořit zbývající 2 není potřeba sledovat jejich příjem zvlášť. Nejvyšší stabilitu má pyridixol, který se vyskytuje nejčastěji v rostlinách. Pyridoxal a pyridoxamin se vyskytují hlavně v živočišných tkáních. Fosforylované vitamíny B6 musí být hydrolyzovány na PM, PN, PL, aby byly absorbovány střevem. Aktivní formou tohoto vitamínu je sloučenina pyridoxal-5-fosfát.
 
Vyskytuje se v bramborách, fazolích, cizrně, hovězím a kuřecím mase, rybách, vejcích, oříšcích, zelí a banánu. Množství obsaženého pyridoxinu klesá s uvařením potravin. 

Vitamin B6 je významný pro metabolismus bílkovin, sacharidů a tuků (podílí se na produkci žlučové kyseliny). Je důležitý pro tvorbu červených krvinek, pomáhá při tvorbě hemoglobinu. Je důležitý pro správné fungování nervového systému. Brání depresím a podporuje dobrou náladu, snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Pomáhá při symptomech PMS. Snižuje riziko srdečních onemocnění a podporuje zdraví očí. Ovlivňuje vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforu. 


Nedostatek vitamínu B6 způsobují i některá onemocnění jako je celiakie (autoimunní onemocnění, které se projevuje nesnášenlivosti lepku), chronické onemocnění zažívacího traktu jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, tyto nemoci brání jeho vstřebávání. Dále může jeho nedostatek způsobovat deprese, oslabenost imunitního systému, anémii (nedostatek železa v krvi), poškození nervů. Pokud dojde k nedostatku vitamínu B6, vždy se jedná o komplexní nedostatek vitamínů skupiny B.

Denní doporučená dávka je u dětí v rozmezí od 0,1 mg - 1,2 mg a u dospělých v rozmezí od 1,3 mg do 1,7 mg. Denní dávka závisí na pohlaví i věku.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog