Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamín B5

Další názvy:
Kyselina pantothenová, Pantothenic Acid
Vitamín B5 neboli kyselina pantothenová je vitamín rozpustný ve vodě. Vzhledem k tomu, že se vitamín B5 v těle neukládá a je vylučován v moči, je důležité jej každý den doplňovat v potravinách. Vitamin B5 je důležitý, protože je nezbytný pro tvorbu krevních buněk a pomáhá přeměnit jídlo na energii. Je obsažen ve velkém množství potravin, ale při zpracování se ztrácí, proto je důležité potraviny konzumovat čerstvé. Vhodné je užívat vitamín B v komplexu.
Můžeme jej najít ve vejcích, rybách, mléčných výrobcích, cereáliích a brukvovité zelenině.

Vitamín B5 dodává energii, rozkládá tuky, bílkoviny a sacharidy. Pomáhá při syntéze vitamínu A, podporuje účinky vitamínu B2, udržuje zdravý trávicí systém, pomáhá snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, podporuje zdraví pokožky a vlasů.
Denní doporučená dávka je 5 mg u dospělých, u dětí je to mezi 1,7 mg - 4 mg. U těhotných žen je to 6 mg a u kojících žen 7 mg.

Nedostatek vitamínu B5 je výjimečný, protože se vyskytuje téměř ve všech potravinách. Nedostatek vitamínu B5 většinou souvisí s podvýživou. Jeho nedostatek se projevuje únavou, apatií, depresemi, poruchami spánku, bolestmi žaludku, nevolností, zvracením, svalovými křečemi a nízkou hladinou cukru (hypoglykémií).

 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.