Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamín B5

Další názvy:
Kyselina pantothenová, Pantothenic Acid
Vitamín B5 neboli kyselina pantothenová je vitamín rozpustný ve vodě. Vzhledem k tomu, že se vitamín B5 v těle neukládá a je vylučován v moči, je důležité jej každý den doplňovat v potravinách. Vitamin B5 je důležitý, protože je nezbytný pro tvorbu krevních buněk a pomáhá přeměnit jídlo na energii. Je obsažen ve velkém množství potravin, ale při zpracování se ztrácí, proto je důležité potraviny konzumovat čerstvé. Vhodné je užívat vitamín B v komplexu.
Můžeme jej najít ve vejcích, rybách, mléčných výrobcích, cereáliích a brukvovité zelenině.

Vitamín B5 dodává energii, rozkládá tuky, bílkoviny a sacharidy. Pomáhá při syntéze vitamínu A, podporuje účinky vitamínu B2, udržuje zdravý trávicí systém, pomáhá snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, podporuje zdraví pokožky a vlasů.
Denní doporučená dávka je 5 mg u dospělých, u dětí je to mezi 1,7 mg - 4 mg. U těhotných žen je to 6 mg a u kojících žen 7 mg.

Nedostatek vitamínu B5 je výjimečný, protože se vyskytuje téměř ve všech potravinách. Nedostatek vitamínu B5 většinou souvisí s podvýživou. Jeho nedostatek se projevuje únavou, apatií, depresemi, poruchami spánku, bolestmi žaludku, nevolností, zvracením, svalovými křečemi a nízkou hladinou cukru (hypoglykémií).

 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.