Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamin B12

Další názvy:
Kobalamin
Vitamín B12 je nezbytný vitamín pro správné fungování těla a to především pro funkci krvetvorby. Jedná o vitamín rozpustný ve vodě a často se využívá s dalšími vitamíny B. Vitamín B12 bývá uložen v játrech po několik let. Při nízké hodnotě se vitamín B12 podává injekčně. Umělou formou vitamínu B12 je kyanokobalamin a hydroxykobalamin, který je účinnější. Kobalaminy nacházející se v potravě se musí přeměnit na 2 aktivní formy a to na metylkobalamin a deoxyadenosylkolabamin.

Vyskytuje se ve vejcích, v červeném a drůbežím mase, mléčných výrobcích, kysaném zelí, vnitřnostech.

Vitamín B12 je velmi důležitý, protože zajišťuje funkci krvetvorby a kardiovaskulárního systému - snižuje riziko srdečních onemocnění a snížením hladiny homocysteinu. Využívá se pro podporu ztráty paměti, Alzheimerovy nemoci, dodává energii, podporuje lepší soustředění. Dále podporuje imunitní systém, zdravý psychický stav, protože je důležitý při syntéze a metabolizaci serotoninu, léčí deprese a duševní poruchy, podporuje trávicí systém, léčí záněty střev a průjem. Podporuje zdraví kostí a předchází úbytku kostní hmoty (osteoporóze). Některé výzkumy uvádějí, že může předcházet riziku makulární degenerace díky snížení hladiny homocysteinu (zvýšená hladina homocysteinu je spojená se zvýšeným rizikem makulární degeneraci). Podporuje zdravé vlasy, nehty a pokožku.
Denní doporučená dávka je od 0,4 μg -2,4 μg. 

Nedostatek vitamínu vzniká ze 2 důvodů, prvním důvodem je nedostatek vitamínu B12 ve stravě a druhým důvodem je to, že ho tělo nedokáže plně absorbovat z potravy kvůli nedostatečné produkci vnitřního faktoru.
Mezi rizikovou skupinu patří starší lidé, lidé s gastrointestinálními poruchami (Crohnova choroba, celiakie - nesnášenlivost lepku), lidé po gastrointestinální operaci (resekce střev), lidé s přísnou veganskou dietou, lidé užívající metformin ke kontrole hladiny cukru v krvi, lidé užívající léky na pálení žáhy.
Nedostatek se může projevit anémií, depresemi, únavou, svalovou slabostí, poruchou nálad, špatnou funkcí střev, únavou a špatným soustředěním. Nedostatek vitamínu B12 v počáteční fázi těhotenství může zvýšit riziko vrozených vad, jako jsou vady neurální trubice, navíc může vést k předčasném porodu nebo potratu.

Vzhledem k rozpustnosti ve vodě, není předávkování vitamínu B12 možné, protože se nadměrné množství vylučuje v moči. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.