Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamin B12

Další názvy:
Kobalamin
Vitamín B12 je nezbytný vitamín pro správné fungování těla a to především pro funkci krvetvorby. Jedná o vitamín rozpustný ve vodě a často se využívá s dalšími vitamíny B. Vitamín B12 bývá uložen v játrech po několik let. Při nízké hodnotě se vitamín B12 podává injekčně. Umělou formou vitamínu B12 je kyanokobalamin a hydroxykobalamin, který je účinnější. Kobalaminy nacházející se v potravě se musí přeměnit na 2 aktivní formy a to na metylkobalamin a deoxyadenosylkolabamin.

Vyskytuje se ve vejcích, v červeném a drůbežím mase, mléčných výrobcích, kysaném zelí, vnitřnostech.

Vitamín B12 je velmi důležitý, protože zajišťuje funkci krvetvorby a kardiovaskulárního systému - snižuje riziko srdečních onemocnění a snížením hladiny homocysteinu. Využívá se pro podporu ztráty paměti, Alzheimerovy nemoci, dodává energii, podporuje lepší soustředění. Dále podporuje imunitní systém, zdravý psychický stav, protože je důležitý při syntéze a metabolizaci serotoninu, léčí deprese a duševní poruchy, podporuje trávicí systém, léčí záněty střev a průjem. Podporuje zdraví kostí a předchází úbytku kostní hmoty (osteoporóze). Některé výzkumy uvádějí, že může předcházet riziku makulární degenerace díky snížení hladiny homocysteinu (zvýšená hladina homocysteinu je spojená se zvýšeným rizikem makulární degeneraci). Podporuje zdravé vlasy, nehty a pokožku.
Denní doporučená dávka je od 0,4 μg -2,4 μg. 

Nedostatek vitamínu vzniká ze 2 důvodů, prvním důvodem je nedostatek vitamínu B12 ve stravě a druhým důvodem je to, že ho tělo nedokáže plně absorbovat z potravy kvůli nedostatečné produkci vnitřního faktoru.
Mezi rizikovou skupinu patří starší lidé, lidé s gastrointestinálními poruchami (Crohnova choroba, celiakie - nesnášenlivost lepku), lidé po gastrointestinální operaci (resekce střev), lidé s přísnou veganskou dietou, lidé užívající metformin ke kontrole hladiny cukru v krvi, lidé užívající léky na pálení žáhy.
Nedostatek se může projevit anémií, depresemi, únavou, svalovou slabostí, poruchou nálad, špatnou funkcí střev, únavou a špatným soustředěním. Nedostatek vitamínu B12 v počáteční fázi těhotenství může zvýšit riziko vrozených vad, jako jsou vady neurální trubice, navíc může vést k předčasném porodu nebo potratu.

Vzhledem k rozpustnosti ve vodě, není předávkování vitamínu B12 možné, protože se nadměrné množství vylučuje v moči. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.