Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamin B10

Další názvy:
PABA, kyselina paraaminobenzoová
Kyselina para-aminobenzoová (PABA), také známá jako vitamín B10, je organická sloučenina, která se nachází v některých potravinách jako jsou pivovarské kvasnice, maso, houbácy, celozrnné výrobky a špenát.

Vitamin B10 patří do komplexu vitaminu B a její úkol je chránit organismus před nepříznivými vlivy okolí. Pomáhá při tvorbě kyseliny listové, hraje významnou roli při využití bílkovin, používá se k léčbě anémie (napomáhá k tvorbě červených krvinek) a zácpy. Zmírňuje bolestivost popálenin, udržuje zdravou pokožku a pigment. Vitamin B10 najdeme v játrech a obilovinách. Nedostatek tohoto vitaminu není zcela běžný, protože je snadno dostupný v potravě. Může tak nastat při dlouhodobém užívání antibiotik, která ovlivňují střevní bakterie. V tomto případě se dostaví únava, časté bolesti hlavy, nervozita, deprese, zácpa nebo jiné chronické gastrointestinální poruchy.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.