Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamín A

Další názvy:
Retinol

Vitamín A je vitamín, který je rozpustný v tucích a je potřebný pro mnoho důležitých procesů v těle. Vitamín je dostupný ve dvou formách: vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). První forma vitamínu je aktivní vitamín, který tělo může využívat tak, jak je. Tento typ vitamínu se nachází v živočišných produktech. V širším slova smyslu tam můžeme zařadit i provitamín A, což je karotenoid, který je obsažen v rostlinách a který je v těle převeden na aktivní vitamín A a poté je využíván.
Retinol je obsažen ve vejcích, játrech, sýrech, rybím tuku, smetaně, ovoci a zelenině.

Vitamín A pomáhá zachovávat zdravý zrak, brání noční slepotě. Dále napomáhá růstu a vývoji buněk a jejich správnému dělení, podporuje imunitní systém, podílí se na správnému vývoji a růstu kostí, udržuje zdravý reprodukční systém a k vnějšímu užití je vhodný k léčbě akné. 

Při nedostatku vitamínu A se může objevit nyktalopie, což je noční oslepnutí, dále se může objevit zvýšená náchylnost k infekcím a zpomalení zotavení z nemocí, objevuje se vyšší náchylnost ke zlomeninám a může se snížit kvalita spermií a kvalita vajíček. 

Doporučené dávkování u vitamínu A je:
děti a adolescenti: 300-600 mcg
muži: 900 mcg
ženy: 700 mcg


 


 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.