Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamín A

Další názvy:
Retinol

Vitamín A je vitamín, který je rozpustný v tucích a je potřebný pro mnoho důležitých procesů v těle. Vitamín je dostupný ve dvou formách: vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). První forma vitamínu je aktivní vitamín, který tělo může využívat tak, jak je. Tento typ vitamínu se nachází v živočišných produktech. V širším slova smyslu tam můžeme zařadit i provitamín A, což je karotenoid, který je obsažen v rostlinách a který je v těle převeden na aktivní vitamín A a poté je využíván.
Retinol je obsažen ve vejcích, játrech, sýrech, rybím tuku, smetaně, ovoci a zelenině.

Vitamín A pomáhá zachovávat zdravý zrak, brání noční slepotě. Dále napomáhá růstu a vývoji buněk a jejich správnému dělení, podporuje imunitní systém, podílí se na správnému vývoji a růstu kostí, udržuje zdravý reprodukční systém a k vnějšímu užití je vhodný k léčbě akné. 

Při nedostatku vitamínu A se může objevit nyktalopie, což je noční oslepnutí, dále se může objevit zvýšená náchylnost k infekcím a zpomalení zotavení z nemocí, objevuje se vyšší náchylnost ke zlomeninám a může se snížit kvalita spermií a kvalita vajíček. 

Doporučené dávkování u vitamínu A je:
děti a adolescenti: 300-600 mcg
muži: 900 mcg
ženy: 700 mcg


 


 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.