Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vápník

Další názvy:
Calcium
Vápník je důležitým minerálem, který se podílí na tvorbě kostí, zubů a dalších fyziologických procesech. Lidské tělo si neumí vápník vytvořit, proto je důležité jej přijímat stravou. Pro správnou absorpci vápníku je potřebný vitamín K a vitamín D, který se získává pobytem na slunci nebo v některých potravinách.
Vápník můžeme najít v mléčných výrobcích, listové zelenině, mořských řasách, sardinkách, sójových produktech, luštěninách.

Jednotlivé hodnoty doporučené příjmu se v závislosti na zdrojích liší.

děti 1-5 let : 800 mmg
5 -10 let: 800-1200 mmg
11-24: 1200 - 1500 mmg
muži: 25-70 let: 1000 mmg
ženy: 25-50 let: 1200 mmg
         50 a více: 1200 mmg
těhotná či kojící žena: 1000 mmg

Vápník je v našem těle nepostradatelný minerál, protože má hned několik funkcí. Reguluje svalovou kontrakci, včetně srdečního svalu, udržuje hustotu kostí a podporuje kvalitu zubů, podílí se na srážení krve, ovlivňuje hladké svalstvo, která se nachází kolem cév. 

Pokud není přijímán v dostatečném množství může mít za následek omezený vývoj a růst u dětí, řídnutí kostí a drolivost zubů.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.