Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Tymián obecný

Další názvy:
Thymus vulgaris
Jedná se o nízký polokeř vysoký 20 cm–30 cm. Na bázi dřevnaté lodyhy, jsou hustě obrostlé drobnými čárkovitými listy.  Roste od západního Středomoří až po jižní Itálii. Tymián dobře snáší sucho a snese i hluboké mrazy, protože roste divoce na horských vysočinách. Vysazuje se na jaře a poté pokračuje v růstu jako trvalka. K množení lze použít semena a kořeny. Protože se tymián pěstuje v mnoha podnebích a na různých  půdách, existuje více než 300 odrůd. 

Tymián je plný vitamínu C, ve vodě rozpustného vitamínu a antioxidantu, který bojuje proti poškození volnými radikály v těle. 

Působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Působí obecně  protizánětlivě. Je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech.  Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře. Stimuluje produkci bílých krvinek čímž zvyšuje odolnost organizmu. Stimuluje krevní oběh.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.