Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Thiamin HCl

Další názvy:
Thiamin hydrochlorid

Thiamin HCl neboli thiamin hydrochlorid je forma thiaminu ve formě hydrochloridové soli. Používá se  mnoha důležitých funkcí v těle. Jedná se o vitamín nezbytný pro aerobní metabolismus, růst buněk, přenos nervových impulsů a syntézu acetylcholinu. Thiamin HCl je po hydrolýze fosforylován a vytvoří se aktivní thiamin pyrofosfát.
Thiamin HCl se vyskytuje v celozrnných potravinách, fazolích, čočce, některých druzích ovoce a zeleniny. Thiamin HCl se vyskytuje v doplňcích, nejčastěji ve výživových a v komplexech vitamínů skupiny B. Bývá podáván i injekčně lidem, kteří trpí nedostatkem vitamínu B1.

Thiamin HCl je používán mnoha enzymy k výrobě energie z jídla, k syntéze genetického materiálů, pomáhá správné funkci mozku a nervů. Používá se k léčbě metabolických poruch. Thiamin pyrofosfát je koenzym, který se podílí na enzymatických aktivitách zahrnujících metabolismus mastných kyselin, aminokyselin a sacharidů. 

Thiamin je důležitý, protože podporuje trávení a podílí se na přeměně cukrů, konkrétně štěpí cukry na glukózu. Je tedy nezbytný pro metabolismus glukózy. Dále posiluje imunitní. Podporuje kardiovaskulární systém, svalový systém a udržuje funkci centrálního nervového systému.

Nedostatek thiaminu HCl je vzácný a projeví se nemocí beri beri, kde dochází k poškození nervů, což se může projevit zvýšenou srdeční frekvencí, nadměrnými otoky, zvětšením srdce, potížemi s dýcháním. Nedostatek thiaminu se může objevit u alkoholismu, u malárie, u rakoviny a u lidí na hemodialýze.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.