Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Terapie červeným světlem

Na počátku 90. let 20. století používali vědci z NASA červené světlo k pěstování rostlin ve vesmíru. Zjistili, že intenzivní světlo z diod vyzařující světlo o určité vlnové délce pomáhá podpořit růst a fotosyntézu rostlinných buněk.

Červené světlo bylo poté studováno pro jeho potenciální použití v medicíně, konkrétněji s cílem zjistit, zda může zvýšit energii uvnitř lidských buněk. 

Vědci zjistili, že účinně pomáhá při léčbě atrofie svalů (9), při pomalém hojení ran (8), (10) a problémů s hustotou kostí (10) způsobených pobytem ve stavu beztíže. Proto jej NASA dále používá pro zmírnění negativních důsledků pobytu ve vesmíru.

Jak funguje terapie červeným světlem?

Červené světlo vytváří v buňkách biochemický proces, který posiluje mitochondrie. Mitochondrie jsou buněčnými elektrárnami - vytváří se zde energie nezbytná pro správnou funkci buněk. Molekula nesoucí energii, nalezená ve všech živých buňkách, se nazývá ATP (adenosintrifosfát).

Zvyšováním funkce mitochondrií pomocí terapie červeným světlem může buňka vytvářet více ATP (1). Díky větší energii mohou buňky fungovat efektivněji a rychleji regenerovat.

Proč se používá terapie červeným světlem?

Od počátečních experimentů ve vesmíru byly provedeny stovky klinických studií a tisíce laboratorních studií, aby vědci zjistili, jaké další lékařské výhody by terapie červeným světlem mohla nabídnout.

V tuto chvíli existuje řada studií, které naznačují, že terapie červeným světlem má následující výhody:

  • Podporuje hojení ran (10) a regeneraci tkání (4).
  • Zlepšuje růst vlasů u lidí s androgenní alopecií (11).
  • Pomáhá při krátkodobé léčbě syndromu karpálního tunelu (12).
  • Slouží jako pomůcka pro krátkodobou úlevou od bolesti a ranní ztuhlosti u lidí s revmatoidní artritidou (13).
  • Zlepšuje pleť a vytváří kolagen potřebný ke zmírnění vrásek (4).
  • Pomáhá napravit poškození sluncem (4).
  • Zabraňuje opakující se opary z herpes simplex virových infekcích (1).
  • Zlepšuje zdraví kloubů u lidí s degenerativní osteoartrózou kolena (10).
  • Pomáhá zmenšit jizvy, včetně jizev po akné (4).
  • Ulevuje od bolesti a zánětu u lidí s bolestmi Achillových šlach a tenisového lokte (8).
  • Podporuje spalování tuků (7).
  • Snižuje zánětlivost (6).
  • Podporuje celkovou energii (3).

Jak bezpečná je terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem je považována za naprosto bezpečnou a bezbolestnou a nejsou známy žádné vedlejší účinky. 

Existuje však potenciální riziko poškození očí. I když je pro oči bezpečnější než tradiční lasery, měla by být při léčbě červeným světlem vždy používána správná ochrana očí, zejména při vystavení obličeje zblízka. Součástí všech panelů Blight je ochrana očí - speciální ochranné brýle.

Charakteristika červeného světla (660 nm) a blízkého infračerveného světla (850 nm).

Červené světlo je viditelné pro lidské oko. Pro všechna naše zařízení používáme vlnovou délku 660 nm, která je široce používaná ve výzkumu a klinických podmínkách. 

Tato vlnová délka zasahuje povrch kůže a proniká asi 1–2 mm pod povrch kůže. 

Blízké infračervené světlo (Near InfraRed) je pouhým okem téměř neviditelné a proniká hlouběji pod povrch kůže, 2 až 3 mm, vlnovou délku má 850 nm.

Světla a další produkty Blight jsou vyváženy polovinou světel při 660 nm a druhou polovinou při 850 nm.

Jaká jsou rizika nebo vedlejší účinky nebo léčba červeným světlem?

Terapie červeným světlem je obecně považována za velmi bezpečnou a nejsou známy žádné vedlejší účinky. Existuje však několik důvodů, proč byste se měli vyvarovat používání červeného světla nebo se o tom alespoň poradit se svým lékařem.

Pokud jste citliví na světlo, jste těhotná, máte rakovinné nebo potenciálně rakovinné nálezy nebo pokud užíváte léky jako tetracyklin, digoxin, retin anebo jakýkoli jiný fotocitlivý lék, měli byste si před použitím přípravku Blight promluvit se svým lékařem. 

Jak často, jak dlouho a jak daleko? 

Doporučujeme začít pomalu s kratšími relacemi na větší vzdálenost. Startujte na 5 minutách denně ze vzdálenosti 15 cm nebo deseti minutách při vzdálenosti 30 cm.

Výsledky studií o pozitivních přínosech byly objeveny na kratších intenzivnějších terapiích. Delší terapie nepřináší pozitivní účinky a ještě přijdete o drahocenný čas. 

Terapii opakujte 3krát týdně, ideálně však jednou denně. Je-li vyžadováno více než jednou denně, měly by být relace od sebe vzdáleny alespoň 6 hodin. 

Pokročilí uživatelé mohou po prvním měsíci přistoupit k ranní a večerní terapii po pěti minutách pro maximální přínosy.

Proč některá světla vypadají, že nefungují?

Polovina diod na všech panelech i dalších produktech Blight vyzařuje blízké infračervené (NIR) světlo při vlnové délce 850 nm. Toto světelné spektrum je pro lidské oko neviditelné, a proto ve skutečnosti nemůžete vidět světlo, které z nich vychází. Pokud používáte pouze NIR, zařízení bude vypadat, že nevyzařuje žádné světlo. 

Pokud používáte červené nebo NIR a červené světlo, uvidíte z panelu jasně červené světlo.

Zdroje:

1) WHITTEN, Ari. The Ultimate Guide To Red Light Therapy: How to Use Red and Near-Infrared Light Therapy for Anti-Aging, Fat Loss, Muscle Gain, Performance Enhancement, and Brain Optimization. 2018. ISBN 9781721762828.

2) SLOAN, Mark. Red Light Therapy: Miracle Medicine. 2019. ISBN 9780994741868.

3) TAFUR, Joseph. Low-Intensity Light Therapy: Exploring the Role of Redox Mechanisms [online]. 2008 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2996814/

4) WUNSCH, Alexander. A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase [online]. 2014 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3926176/

5) FERRARESI, Cleber. Photobiomodulation in human muscle tissue: an advantage in sports performance? [online]. 2016 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5167494/

6) HAMBLIN, Michael. Mechanisms and applications of the anti-inflammatory effects of photobiomodulation [online]. 2016 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5523874/

7) AVCI, Pinar. Low-Level Laser Therapy for Fat Layer Reduction: A Comprehensive Review [online]. 2013 [cit. 2021-01-08]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769994/

8) IBRAHIM, Mohab. The Effect of Light Therapy on Chronic Pain [online]. [cit. 2021-01-19]. Dostupné z: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03677206. University of Arizona.

9) FERRARESI, Cleber. Effects of Light-Emitting Diode Therapy on Muscle Hypertrophy, Gene Expression, Performance, Damage, and Delayed-Onset Muscle Soreness [online]. [cit. 2021-01-19]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5026559/ 

10) B. COTLER, Howard. A NASA discovery has current applications in orthopaedics [online]. Dostupné také z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4272231/

11) J LANZAFAME, Raymond. The growth of human scalp hair mediated by visible red light laser and LED sources in males [online]. Dostupné také z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24078483

12) CHEN, Yan. Low-power laser therapy for carpal tunnel syndrome: effective optical power [online]. Dostupné také z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4994465/

13) J. GENDRON, Denis. Applications of Photobiomodulation Therapy to Musculoskeletal Disorders and Osteoarthritis with Particular Relevance to Canada [online]. Dostupné také z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6648198/

Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí je pro mnoho lidí důležitým cílem, který může významně zlepšit zdraví a kvalitu života. Proces snižování hmotnosti však není jen o kaloriích a cvičení, ale zahrnuje řadu faktorů, které ovlivňují metabolismus, hormonální rovnováhu, psychologické aspekty a životní styl. Tento článek poskytne komplexní pohled na hubnutí, včetně vědecky podložených strategií, které vedou k dlouhodobému úspěchu.
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických a emocionálních symptomů, které se objevují v luteální fázi menstruačního cyklu, tedy obvykle týden až dva před menstruací. Tento syndrom postihuje mnoho žen v reprodukčním věku a má významný dopad na kvalitu života. V tomto článku se podíváme na příčiny, příznaky a možnosti zmírnění PMS.
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Těhotenství je jedním z nejvýznamnějších období v životě ženy, kdy se tělo přizpůsobuje novým potřebám rostoucího plodu. Správná výživa a dostatečný příjem vitamínů a minerálů jsou klíčové pro zdraví matky i dítěte. Tento článek se zaměřuje na nejdůležitější vitamíny a minerály, které by měly být součástí stravy těhotné ženy.
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, které hrají klíčovou roli ve zdraví člověka. Jsou nezbytné pro správnou funkci mozku, srdce, očí a imunitního systému. Přestože jsou často spojovány s rybami a mořskými plody, existují rostlinné zdroje vhodné pro vegany. Tento článek se zaměřuje na význam omega-3 mastných kyselin pro vegany, jejich hlavní zdroje v čele s mořskými řasami, a proč jsou důležité pro celkové zdraví.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z