Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Sacharidy

Další názvy:
Uhlohydráty, uhlovodany
Sacharidy jsou jednou ze 3 základních makroživin (bílkoviny, tuky), které tělo potřebuje denně k jeho činnosti. Jsou 3 základní typy sacharidů: škroby, vláknina a cukry. Škroby jsou označované jako komplexní sacharidy a vyskytují se v luštěninách, bramborách, kukuřici. Cukry jsou označované jako jednoduché sacharidy a vyskytují se v ovoci, zelenině, medu. Sacharidy by měly tvořit asi 55-60% celkového denního energetického přijmu. Ve stravě by měly mít přednost polysacharidy, jednoduché cukry, které jsou například přidávány do potravinářských výrobků by měly být omezeny

Monosacharidy: nejmenší možná jednotka cukru - glukóza, fruktóza, galaktóza
Disacharidy: 2 monosacharidové molekuly vázané dohromady -  laktóza, maltóza, sacharóza
Polysacharidy: řetězce 2 a více monosacharidů, který může být rozvětvený nebo nerozvětvený - škrob, vláknina, glykogen
Jednoduché sacharidy: cukry, které se skládají z jedné nebo dvou molekul
Komplexní sacharidy: dlouhé řetězce molekul cukru, obsahují vlákninu, více vitamínů, minerálů

Pro tělo jsou podstatné polysacharidy, které najdeme v těstovinách, bramborech, otrubách, rýži a cereáliích. Sacharidy tělu slouží především jako zdroj energie. Buňky přeměňují uhlohydráty na palivovou molekulu ATP procesem zvaným buněčné dýchání. Mezi sacharidy, konkrétně polysacharidy patří také vláknina, která se dále dělí na stravitelnou a nestravitelnou. Vláknina je druh sacharidů, který podporuje dobré zdraví trávicího ústrojí snížením zácpy a snížením rizika onemocnění zažívacího traktu. 

 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.