Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Rozmarýn lékařský

Další názvy:
Rosmarinus officinalis, rozmarýna lékařská
Rozmarýn je bylinka, která se užívá nejčastěji jako koření díky své netradiční chuti, ale má i mnoho léčebných účinků. Využívají se její čerstvé i sušené výhonky a listy.  Z listů rozmarýny se tvoří extrakt, který může být v sušené podobě nebo tekuté podobě. Další využití má v přípravě parfémů vzhledem ke své výrazné vůni.

Rozmarýn obsahuje antioxidanty, silice, flavonoidy, tříslice a hořčiny.  Rozmarýn, dobrý zdroj železa, vápníku a vitamínů A, C a B-6, se pro své léčebné účely používá po staletí.  Rozmarýn je bohatým zdrojem antioxidantů a protizánětlivých sloučenin, o kterých se předpokládá, že pomáhají posilovat imunitní systém a zlepšovat krevní oběh. 

Rozmarýn je považován za kognitivní stimulant a může pomoci zlepšit výkon a kvalitu paměti. Je také známo, že zvyšuje bdělost a soustředění. Vůně rozmarýnu je spojována se zlepšením nálady, pročištěním mysli a zmírněním stresu u lidí s chronickou úzkostí nebo nerovnováhou stresových hormonů. Je známo, že olej z rozmarýnu podporuje růst vlasů, zabraňuje plešatosti, zpomaluje šedivění a léčí lupy a suchou pokožku hlavy. Rozmarýn se často používá při problémech s trávením, včetně pálení žáhy, plynatosti, potížích s játry a žlučníkem a ztrátě chuti k jídlu.

Rozmarýn má antioxidační a protizánětlivé účinky, pomáhá posilovat imunitní systém, zlepšuje prokrvení těla. U žen dokáže upravit průběh menstruace. Dále podporuje činnost jater, dokáže zvýšit tvorbu a vylučování moči. Slouží jako efektivní podpora trávicího systému, dokáže uvolnit hladké svalstvo. Působí jako přírodní antiseptikum, pomáhá léčit kožní rány a pohmožděniny a zlepšuje jejich hojení. Pomáhá chránit před poškozením mozku. 


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.