Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Proteáza

Další názvy:
Peptidáza

Proteáza (také známá jako proteolytický enzym, peptidáza nebo proteinasa) je enzym, který pomáhá trávit různé druhy bílkovin v procesu nazývaném proteolýza. Proteáza se nachází v potravinách nebo je produkována bakteriemi a jinými mikroby. Najdeme ji také v ovoci jako papája (papain), ananas (bromelain), kiwi, zázvor, kyselé zelí, chřest a kimchi.

Proteáza, včetně trypsinu a chymotrypsinu, je produkovaná slinivkou. Hraje klíčovou roli v mnoha fyziologických procesech. Snižuje příznaky syndromu dráždivého tračníku, snižuje zánět, zmírňuje bolest svalů a zrychlují zotavení po operaci. Výzkum v raném stadiu naznačuje, že může dokonce pomoci bojovat proti rakovinovým buňkám. Pomáhá s různými procesy těla včetně trávení, funkce imunitního systému a krevního oběhu. Rozkládá proteinové vazby hydrolýzou, což je chemický proces, který přeměňuje bílkoviny na menší řetězce nazývané polypeptidy a dokonce i menší jednotky nazývané aminokyseliny. Je důležitá pro replikaci DNA a transkripci, buněčnou údržbu a opravu buněk, imunitní funkci, zastavení toku krve a mnoho dalších funkcí těla, které všechny zahrnují rozpad proteinů.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.