Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Pampeliška lékařská

Další názvy:
Taraxacum officinale, smetánka lékařská
Latinský název Taraxacum officinale Vám možná nic neřekneale pampelišku neboli smetánku lékařskou znají i děti. Aby také ne, když jsou jí posety jak louky, tak i zahrady. Na zahradách často pampelišku považujeme za plevel, ale je mnohem více. Možná znáte pampeliškový med, nicméně v českém tradičním léčitelství je pampeliška yysoce ceněnou bylinou s mnoha léčivými vlastnostmi. Zpracovává se celá rostlina jak květy, stonky, listy, tak i kořeny. Její detoxikační účinky ocení nejen játra, ale celý organismus. Kromě vitamínu C a B , obsahuje také karoten a jeho množství je dokonce srovnatelné třeba s mrkví.

Pampeliška jednak pomáhá játrům s detoxikací, také uvolňuje dýchací cesty, podporuje vykašlávání, látkovou výměnu a vylučování žluče i moči. O pampelišce se hovoří také v souvislosti se snižováním hladiny cholesterolu.

Druhů pampelišky je mnoho, ale Pampeliška lékařská je z nich nejznámější. Jak už sám název napovídá, má Pampeliška mnoho léčivých účinků. Z květů pampelišky se dělá med, který je vhodný při léčbě angíny a bolesti v krku, nicméně konzumují se i stvoly, lístky a kořeny. Pampeliška obsahuje minerální látky a to především křemík, draslík, vápník a železo. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.