Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Pampeliška lékařská

Další názvy:
Taraxacum officinale, smetánka lékařská
Latinský název Taraxacum officinale Vám možná nic neřekneale pampelišku neboli smetánku lékařskou znají i děti. Aby také ne, když jsou jí posety jak louky, tak i zahrady. Na zahradách často pampelišku považujeme za plevel, ale je mnohem více. Možná znáte pampeliškový med, nicméně v českém tradičním léčitelství je pampeliška yysoce ceněnou bylinou s mnoha léčivými vlastnostmi. Zpracovává se celá rostlina jak květy, stonky, listy, tak i kořeny. Její detoxikační účinky ocení nejen játra, ale celý organismus. Kromě vitamínu C a B , obsahuje také karoten a jeho množství je dokonce srovnatelné třeba s mrkví.

Pampeliška jednak pomáhá játrům s detoxikací, také uvolňuje dýchací cesty, podporuje vykašlávání, látkovou výměnu a vylučování žluče i moči. O pampelišce se hovoří také v souvislosti se snižováním hladiny cholesterolu.

Druhů pampelišky je mnoho, ale Pampeliška lékařská je z nich nejznámější. Jak už sám název napovídá, má Pampeliška mnoho léčivých účinků. Z květů pampelišky se dělá med, který je vhodný při léčbě angíny a bolesti v krku, nicméně konzumují se i stvoly, lístky a kořeny. Pampeliška obsahuje minerální látky a to především křemík, draslík, vápník a železo. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí je pro mnoho lidí důležitým cílem, který může významně zlepšit zdraví a kvalitu života. Proces snižování hmotnosti však není jen o kaloriích a cvičení, ale zahrnuje řadu faktorů, které ovlivňují metabolismus, hormonální rovnováhu, psychologické aspekty a životní styl. Tento článek poskytne komplexní pohled na hubnutí, včetně vědecky podložených strategií, které vedou k dlouhodobému úspěchu.
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických a emocionálních symptomů, které se objevují v luteální fázi menstruačního cyklu, tedy obvykle týden až dva před menstruací. Tento syndrom postihuje mnoho žen v reprodukčním věku a má významný dopad na kvalitu života. V tomto článku se podíváme na příčiny, příznaky a možnosti zmírnění PMS.
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Těhotenství je jedním z nejvýznamnějších období v životě ženy, kdy se tělo přizpůsobuje novým potřebám rostoucího plodu. Správná výživa a dostatečný příjem vitamínů a minerálů jsou klíčové pro zdraví matky i dítěte. Tento článek se zaměřuje na nejdůležitější vitamíny a minerály, které by měly být součástí stravy těhotné ženy.
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, které hrají klíčovou roli ve zdraví člověka. Jsou nezbytné pro správnou funkci mozku, srdce, očí a imunitního systému. Přestože jsou často spojovány s rybami a mořskými plody, existují rostlinné zdroje vhodné pro vegany. Tento článek se zaměřuje na význam omega-3 mastných kyselin pro vegany, jejich hlavní zdroje v čele s mořskými řasami, a proč jsou důležité pro celkové zdraví.