Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Oxid dusnatý

Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. NO byl objeven v oběhové soustavě (konkrétně v endotelových buňkách ) týmem vědců pod taktovkou italského lékaře a vědce Louise Ignarra. Objev byl skutečně revoluční a Louis Ignarro za něj získal v roce 1998 Nobelovu cenu. Produkce oxidu dusnatého se netýká pouze člověka, ale je téměř ve všech organismech, od bakterií, rostlinných a živočišných buněk. Výstelka krevních cév využívá oxid dusnatý k uvolnění hladkého svalstva, čímž zvyšuje průtok krve.


Co má NO v těle na starost?

Oxid dusnatý je produkován skupinou enzymů nazývaných syntázy oxidu dusnatého. Tyto enzymy podporují produkci NO z L-Argininu. Prekurzorem L-Argininu je L-Citrulin, který se pro zvýšení oxidu dusnatého v těle taktéž používá. Přestože jsou funkce oxidu dusnatého známy až posledních dvacet let, má mnoho důležitých biologických funkcí. V první řadě se jedná o klíčový signální mechanismus v kardiovaskulárním a nervovém systému. NO uvolňuje krevní cévy, což přispívá ke vazodilataci cév (rozšíření cév). To umožňuje, aby do srdce a dalších orgánů proudilo více krve. Působí také jako signální molekula mezi nervovými buňkami. Kromě toho hraje důležitou roli v našem imunitním systému a pomáhá mu bojovat s infekcemi. NO je jednou z nejméně stabilních molekul s velmi krátkým poločasem rozpadu. Co je vazodilatace?

Abychom správně pochopili, proč je produkce NO v oběhové soustavě klíčové, je třeba si vysvětlit hlavní funkce cév. Funkcí kardiovaskulárního systému je přívod živin a kyslíku do tkání a naopak odvádět zplodiny a oxid uhličitý pryč. Vazodilatace je rozšíření cévy , která, že krev proudí dostatečně rychle zajišťuje cévy nevznikají. Kromě toho, že má NO bezpečnou kontrolu na našim krevním tlakem, je také účinný při zabránění tvorby aterosklerických plátů uvnitř tepen. Ty se tvoří z několika příčin a v takové chvíli mechanicky brání toku krve. Z těchto důvodů není nepostradatelný pro zdraví celého kardiovaskulárního systému.

NO získávaný ze stravy

Tělo si také vytváří NO z aminokyseliny zvané L-arginin. Jedná se o aminokyselinu, která je přítomna v mnoha potravinách, které jsou bohatým zdrojem bílkovin. Takové potraviny přispívají ke konečné produkci oxidu dusnatého. Listová zelenina je číslo jedna, a proto by měla být součástí každodenního jídelníčku (tj. salát, celer, kapusta, špenát). Jednou z nejúčinnějších potravin je červená řepa, která pomáhá snižovat krevní tlak, což zase pomáhá vašemu tělu zvýšit produkci oxidu dusnatého. Prospěšnými potravinami jsou také ořechy, fazole, krůta, mořské plody a mléčné výrobky, protože produkují arginin.

Pokud tělo nevytváří dostatek oxidu dusnatého, můžete pociťovat únavu, sníženou sexuální výkonnost, fibromyalgii, kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak a dokonce ztrátu paměti. Bohužel po 40 letech produkce oxidu dusnatého v těle klesá.

Endotelová dysfunkce

Faktory, které negativně ovlivňují funkce endotelových buněk jsou například kouření, diabetes nebo hypertenze. Pro rozvoj této dysfunkce je typická snížená produkce NO. Jedná se o nerovnováhu mezi vazodilatací (rozšíření cév) a vazokonstrikcí (zužování cév). Tato nerovnováha je spojena s rozvojem hypertenze, aterosklerózy, metabolického syndromu a také revmatoidní artritidy. S tímto souvisí i následné poruchy erekce, protože erekce je způsobena dostatečným prokrvením arteriol v penisu. 

Funkce oxidu dusnatého v těle

1. Plní významnou funkci v oběhovém systému

Jak jsme si již vysvětlili, oxid dusnatý v krvi hraje zásadní roli při správné funkci oběhového systému. Způsobuje rozšíření cév, což umožňuje transport velkého množství krve. Pokud dojde k nedostatečné produkci NO, znamená to, že krev nemůže tak snadno protékat cévami, což na sebe nabaluje celou řadu kardiovaskulárních potíží.


2. Snižuje krevní tlak 

Oxid dusnatý také snižuje krevní tlak. Máme určitou kontrolu nad touto akcí prostřednictvím jídla, které jíme. Je známo, že strava s vysokým obsahem listové zeleniny a červené řepy snižuje vysoký krevní tlak, protože zelenina je dobrým zdrojem dusičnanů. Uvnitř těla se dusičnany přeměňují na dusitany. Dusitany se přeměňují na oxid dusnatý. Jak již víme, NO pak rozšiřuje krevní cévy, což následně snižuje krevní tlak. Mimo to NO zabraňuje tvorbě krevních sraženin i aterosklerotických plátů, které při svém vzniku mohou snížit nebo úplně zablokovat přísun krve tepnami do srdce.

3. NO se podílí na funkcích nervového systému

Oxid dusnatý má mnoho funkcí v centrálním nervovém systému (mozek a mícha). Hraje roli v:

  • učení a paměti
  • ovládá tělesnou teplotu
  • reguluje příjem potravy
  • ovládá cyklus spánek-bdění
  • reguluje uvolňování hormonů
  • chrání nervovou soustavu
4. NO plní svou funkci v imunitním systému
Oxid dusnatý je produkován makrofágy, což je typ bílých krvinek v našem imunitním systému. NO zabíjí bakterie a inhibuje replikaci virů.
Makrofágy a působení oxidu dusnatého jsou součástí naší přirozené imunitní odpovědi. Jedná se o rychlou odpověď, která je stejná pro jakýkoli patogen (organismus způsobující onemocnění). 
Imunitní buňky produkují oxid dusnatý jako obrannou molekulu proti bakteriím a dalším patogenům. Někteří vědci se domnívají, že nedostatek oxidu dusnatého je důvodem, proč některá antibiotika nefungují jak by měla. Také se předpokládá, že oxid dusnatý reguluje růst a smrt imunitních a zánětlivých buněk.


5. Zvyšuje výkon
Když cvičíme, naše srdeční frekvence a průtok krve se zrychlí – a kdykoli k tomu dojde, produkuje se více oxidu dusnatého. To má za následek lepší výkonnost a snížení bolesti svalů během tréninku a následné regeneraci. Díky tomu má i samotné cvičení vliv na dostatečnou produkci NO.

Kromě výše zmíněných výhod, které NO přináší se také podílí na neuroplasticitě mozku, regeneraci svalů, bojuje proti zánětu a pozitivně působí při erektilní dysfunkci. Na principu NO, konkrétně na lepším zásobení tkání krví, funguje také viagra. Louise Ignarr se domnívá, že NO je natolik důležitá molekula, že je ideální volbou jak předejít až z 80% kardiovaskulárním potížím, zvlášť pokud je máte v rodinné anamnéze.

Proto jsme vytvořili N0 Booster Extreme. Je to směs tři nejdůležitějších aminokyselin, které podporují produkci NO v krevním oběhu. Je vhodný jak pro sportovce, kteří chtějí zvýšit svou výkonnost během tréninku, napumpování svalů a regeneraci, tak je také vhodnou alternativou pro jedince zaměřené na kardiovaskulární zdraví.

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.  

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z