Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

NMN

Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 

NAD+ a NMN jaký je mezi nimi rozdíl?

Uvnitř všech našich buněk tvoříme důležitou molekulu zvanou nikotinamid adenin dinukleotid, lépe známý jako NAD+. Naše buňky využívají NAD+ k různým účelům, z nichž některé z nejdůležitějších jsou produkovat energii, kterou naše buňky potřebují k fungování a aktivovat proteiny, které opravují poškozenou DNA. Jak stárneme, množství této molekuly klesá.

Častou otázkou bývá zda je NNM a NAD+ to samé. Není tomu tak. NMN je prekuroz NAD+. Základem všech procesů v buňce je energie. Organismus přijímá energii skrze potravu, která je rozkládána na menší a menší složky, a nakonec je vstřebána a využita. Stejně jako se v případě solární energie musí teplo přeměňovat na elektřinu, musí být jednotlivé molekuly z potravy nejprve energeticky využitelné na buněčné úrovni. Tento proces probíhá v mitochondriích, mikroskopických buněčných elektrárnách. V mitochondriích je produkován adenosintrifosfát (zkráceně ATP) - univerzální a okamžitě dostupný energetický nosič buňky a tím i celého organismu. Tvorba ATP je podporována molekulou NAD+. NMN (zkráceně nukleotid ribózy a nikotinamiduje prekurzorem NAD+.Vědci se domnívají, že pokles NAD+ je základem mnoha zdravotních problémů, kterým čelíme v průběhu stárnutí. Pokud bychom dokázali zastavit tuto ztrátu, mohli bychom
žít déle a přitom zůstat zdravější.

Dr.David Sinclair, profesor na Harvardské univerzitě již po desetiletí zkoumal stárnutí, konkrétně roli sirtuinů v tomto procesu. Sirtuiny jsou proteiny, které opravují poškození DNA a udržují epigenom. Epigenom reguluje aktivitu genu (určuje, které geny jsou zapnuty nebo vypnuty).  Situriny jsou právem označovány za strážce našeho zdraví.

David Sinclair zkoumal specifické látky, které mohou zlepšit aktivitu sirtuinů, jako jsou resveratrol, pterostilben, nikotinamid (NR) a nikotinamid mononukleotid (NMN). Tyto látky by mohly zlepšit DNA, epigenomickou stabilitu a zmírnit stárnutí. NMN je nejslibnější z nich. Profesor Sinclair je známý také svým neomluvitelným pohledem na stárnutí, věří, že je možné stárnutí nejen zpomalit, ale dokonce jej částečně zvrátit.

Jaký význam pro nás má NMN?

  • Zvyšuje hladinu energie
  • Zlepšuje kognitivní funkce
  • Opravuje poškozenou DNA
  • Zlepšuje svalovou vytrvalost a sílu

NMN pomáhá buňkám opravit jejich poškozenou DNA. Poškození DNA je jedním z důvodů, proč stárneme. NAD+ vyrobený z NMN aktivuje sirtuiny. Ty hrají klíčovou roli při udržování integrity DNA, která je pod neustálým atakem látek pozměňujících naše DNA. Také pokaždé, když se naše buňky dělí, DNA na samotných koncích našich chromozomů se o malý kousek zkrátí. V určitém okamžiku to začne poškozovat naše geny. Sirtuiny zpomalují tento proces stabilizací těchto koncových kousků, známých jako telomery. Ty se pomalu zkracují a opotřebovávají pokaždé, když v těle dojde k buněčnému dělení – což je proces zásadní pro lidské stárnutí. Telomery fungují jako hodiny, které odpočítávají čas, takže když se opotřebují, buněčné dělení se zastaví a tkáně rychle degradují a odumírají.

NMN také zlepšuje vytrvalost a sílu. Při pohybu, stabilitě a síle spoléháme na naše kosterní svaly. Aby zůstaly silné a v dobré kondici, musí tyto svaly spotřebovávat značné množství klíčových energetických molekul, jako je glukóza a mastné kyseliny. Protože NAD+ je nutný k metabolizaci těchto molekul, naše svaly potřebují stálý přísun svých stavebních kamenů, jako je NMN. 

Zajímavé je, že i když se NMN přirozeně vyskytuje v mnoha potravinových zdrojích, nikdy jej nemůžete získat dostatek, protože tyto potraviny obsahují stopová množství.  Abychom to dokázali, museli bychom k získání 250 mg NMN denně zkonzumovat 100 kg brokolice, 69 kg avokáda nebo 416 kg hovězího masa. To je prakticky nemožné, a proto je potřeba doplňky NNN suplementovat.


Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z