Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

NMN

Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 

NAD+ a NMN jaký je mezi nimi rozdíl?

Uvnitř všech našich buněk tvoříme důležitou molekulu zvanou nikotinamid adenin dinukleotid, lépe známý jako NAD+. Naše buňky využívají NAD+ k různým účelům, z nichž některé z nejdůležitějších jsou produkovat energii, kterou naše buňky potřebují k fungování a aktivovat proteiny, které opravují poškozenou DNA. Jak stárneme, množství této molekuly klesá.

Častou otázkou bývá zda je NNM a NAD+ to samé. Není tomu tak. NMN je prekuroz NAD+. Základem všech procesů v buňce je energie. Organismus přijímá energii skrze potravu, která je rozkládána na menší a menší složky, a nakonec je vstřebána a využita. Stejně jako se v případě solární energie musí teplo přeměňovat na elektřinu, musí být jednotlivé molekuly z potravy nejprve energeticky využitelné na buněčné úrovni. Tento proces probíhá v mitochondriích, mikroskopických buněčných elektrárnách. V mitochondriích je produkován adenosintrifosfát (zkráceně ATP) - univerzální a okamžitě dostupný energetický nosič buňky a tím i celého organismu. Tvorba ATP je podporována molekulou NAD+. NMN (zkráceně nukleotid ribózy a nikotinamiduje prekurzorem NAD+.Vědci se domnívají, že pokles NAD+ je základem mnoha zdravotních problémů, kterým čelíme v průběhu stárnutí. Pokud bychom dokázali zastavit tuto ztrátu, mohli bychom
žít déle a přitom zůstat zdravější.

Dr.David Sinclair, profesor na Harvardské univerzitě již po desetiletí zkoumal stárnutí, konkrétně roli sirtuinů v tomto procesu. Sirtuiny jsou proteiny, které opravují poškození DNA a udržují epigenom. Epigenom reguluje aktivitu genu (určuje, které geny jsou zapnuty nebo vypnuty).  Situriny jsou právem označovány za strážce našeho zdraví.

David Sinclair zkoumal specifické látky, které mohou zlepšit aktivitu sirtuinů, jako jsou resveratrol, pterostilben, nikotinamid (NR) a nikotinamid mononukleotid (NMN). Tyto látky by mohly zlepšit DNA, epigenomickou stabilitu a zmírnit stárnutí. NMN je nejslibnější z nich. Profesor Sinclair je známý také svým neomluvitelným pohledem na stárnutí, věří, že je možné stárnutí nejen zpomalit, ale dokonce jej částečně zvrátit.

Jaký význam pro nás má NMN?

  • Zvyšuje hladinu energie
  • Zlepšuje kognitivní funkce
  • Opravuje poškozenou DNA
  • Zlepšuje svalovou vytrvalost a sílu

NMN pomáhá buňkám opravit jejich poškozenou DNA. Poškození DNA je jedním z důvodů, proč stárneme. NAD+ vyrobený z NMN aktivuje sirtuiny. Ty hrají klíčovou roli při udržování integrity DNA, která je pod neustálým atakem látek pozměňujících naše DNA. Také pokaždé, když se naše buňky dělí, DNA na samotných koncích našich chromozomů se o malý kousek zkrátí. V určitém okamžiku to začne poškozovat naše geny. Sirtuiny zpomalují tento proces stabilizací těchto koncových kousků, známých jako telomery. Ty se pomalu zkracují a opotřebovávají pokaždé, když v těle dojde k buněčnému dělení – což je proces zásadní pro lidské stárnutí. Telomery fungují jako hodiny, které odpočítávají čas, takže když se opotřebují, buněčné dělení se zastaví a tkáně rychle degradují a odumírají.

NMN také zlepšuje vytrvalost a sílu. Při pohybu, stabilitě a síle spoléháme na naše kosterní svaly. Aby zůstaly silné a v dobré kondici, musí tyto svaly spotřebovávat značné množství klíčových energetických molekul, jako je glukóza a mastné kyseliny. Protože NAD+ je nutný k metabolizaci těchto molekul, naše svaly potřebují stálý přísun svých stavebních kamenů, jako je NMN. 

Zajímavé je, že i když se NMN přirozeně vyskytuje v mnoha potravinových zdrojích, nikdy jej nemůžete získat dostatek, protože tyto potraviny obsahují stopová množství.  Abychom to dokázali, museli bychom k získání 250 mg NMN denně zkonzumovat 100 kg brokolice, 69 kg avokáda nebo 416 kg hovězího masa. To je prakticky nemožné, a proto je potřeba doplňky NNN suplementovat.


Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.  
B-Complex a vitamíny skupiny B. Proč jsou důležité a jak vybrat kvalitní?
B-Complex a vitamíny skupiny B. Proč jsou důležité a jak vybrat kvalitní?
Energie, regenerace a růst svalů, kvalita kůže, pivo, maso, kvasnice, ano! Tyto všechny věci mají, co dočinění s vitamíny skupiny „B.“ Jak? Proč? Kolik? Z čeho? Pojďme si to jednou provždy ujasnit! 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z