Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Niacin

Další názvy:
vitamin B3
Vitamín B3 neboli niacin je vitamin, který je rozpustný ve vodě. Je také známý jako vitamín PP. Vyskytuje se ve 2 formách, první kyselina nikotinová je považována za provitamín a amid kyseliny nikotinové považován za vlastní vitamín. Tělo si tento vitamín nedokáže ukládat, proto je důležité ho denně doplňovat. Nadbytečné množství vitamínu je vyloučeno močí. Niacin je nutný pro uvolnění energie z potravy.
Niacin můžeme najít v játrech, drůbežím mase, semínkách slunečnice a luštěninách. 

Niacin působí při tvorbě energie v buňkách, ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, podporuje kongitivní  funkce a funkce nervové soustavy. Dále pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu a zvyšovat hladinu HDL cholesterolu, také snižuje hladinu lipidů a cukrů v krvi, díky čemu podporuje zdraví kardiovaskulárního systému. Pomáhá chránit pokožku, chrání buňky před poškozením sluncem, podporuje duševní stav, pomáhá při léčbě schizofrenie, léčí Pellagru - projevuje se demencí, diarrhoeou (průjem), dermatitidou (zánět kůže).

Doporučené dávkování je:
děti:
1-3 let: 5-9 mg
4-6 let: 12 mg
7-10 let: 13 mg
mladiství a dospělí:
ženy: 13-15 mg
těhotné ženy: 17 mg
muži: 15-20 mg

Při nedostatku vitamínu B3 vzniká Pellagra charakterizovaná třemi D – demence, diarrhoea (průjem), dermatitida (zánět kůže). U nás je výjimečná. Nedostatek vitamínu B3 může způsobit únavu, objevení se vyrážek na kůži, zejména pokud je vystavena slunečním paprskům, poruchy trávení a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Můžete mít deprese a poruchy psychiky. Nedostatkem niacinu jsou ohroženi zejména alkoholici a lidé s genetickou poruchou metabolismu tryptofanu.


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.