Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Niacin

Další názvy:
vitamin B3
Vitamín B3 neboli niacin je vitamin, který je rozpustný ve vodě. Je také známý jako vitamín PP. Vyskytuje se ve 2 formách, první kyselina nikotinová je považována za provitamín a amid kyseliny nikotinové považován za vlastní vitamín. Tělo si tento vitamín nedokáže ukládat, proto je důležité ho denně doplňovat. Nadbytečné množství vitamínu je vyloučeno močí. Niacin je nutný pro uvolnění energie z potravy.
Niacin můžeme najít v játrech, drůbežím mase, semínkách slunečnice a luštěninách. 

Niacin působí při tvorbě energie v buňkách, ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, podporuje kongitivní  funkce a funkce nervové soustavy. Dále pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu a zvyšovat hladinu HDL cholesterolu, také snižuje hladinu lipidů a cukrů v krvi, díky čemu podporuje zdraví kardiovaskulárního systému. Pomáhá chránit pokožku, chrání buňky před poškozením sluncem, podporuje duševní stav, pomáhá při léčbě schizofrenie, léčí Pellagru - projevuje se demencí, diarrhoeou (průjem), dermatitidou (zánět kůže).

Doporučené dávkování je:
děti:
1-3 let: 5-9 mg
4-6 let: 12 mg
7-10 let: 13 mg
mladiství a dospělí:
ženy: 13-15 mg
těhotné ženy: 17 mg
muži: 15-20 mg

Při nedostatku vitamínu B3 vzniká Pellagra charakterizovaná třemi D – demence, diarrhoea (průjem), dermatitida (zánět kůže). U nás je výjimečná. Nedostatek vitamínu B3 může způsobit únavu, objevení se vyrážek na kůži, zejména pokud je vystavena slunečním paprskům, poruchy trávení a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Můžete mít deprese a poruchy psychiky. Nedostatkem niacinu jsou ohroženi zejména alkoholici a lidé s genetickou poruchou metabolismu tryptofanu.


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.