Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Moringa olejodárná

Další názvy:
Moringa oleifera, Moringa Pterygosperma, Křenový strom, Benzolive, Kelor, Paličkový strom
Moringa je listnatý strom pocházející z Himalájí, odtud se rozšířila do Arábie, Afriky až na Madagaskar. Moringa je výborná rostlina, ze které se dá použít všechno, od listů, přes kořeny, tak i oddenky a květ. V Africe se běžně konzumuje a jako tradiční potravina je součástí salátů i omáček. Moringa obsahuje vitamin C, vápník, draslík a antioxidanty. Semena, které jsou součástí lusků, obsahují velké množství oleje, který se používá jak v kuchyni, tak je i součástí kosmetických přípravků. Moringa je opravdu širokospektrální bylina. Používá se k tlumení bolesti, při onemocnění horních cest dýchacích a květy mají povzbuzující a afrodiziakální účinky.

Listy moringy jsou bohatým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, díky čemuž se využívají v tradiční medicíně. Obsahují bílkoviny, železo, hořčík, vitamin A, C, B2 a B6. Mají vysokou hladinu antioxidantů, kromě antioxidačního vitaminu C obsahují např. beta karoten a quercetin. Ze sušených listů se vyrábí doplňky stravy ve formě prášku nebo kapslí. Listy mohou přispět ke snížení hladiny cukru v krvi a snížení cholesterolu. Zdraví prospěšné jsou také lusky, které sice obsahují méně živin než listy, zato jsou však mimořádně bohaté na vitamin C. Listy, lusky i semena působí protizánětlivě.

Semena moringy, velké asi 1 cm, jsou vynikajícím zdrojem mastných kyselin. Získává se z nich olej a také extrakt. Hlavní složkou semene je olej, který představuje přibližně 37% hmotnosti semene. Kromě oleje má semeno vysoký obsah bílkovin, v průměru 31%. V lidovém léčitelství se semena používají k léčbě bolestí žaludku, vředů, ke zlepšení zraku, bolestí kloubů a pro podporu správného trávení. Také podporují zdraví srdce.

Extrakt ze semen moringy je významným zdrojem vitaminu C, E a minerálních látek. Má dobrou antimikrobiální aktivitu proti mnoha druhům bakterií způsobující infekce. Vyznačuje se silnými antioxidačními schopnostmi, díky kterým snižuje oxidační poškození spojené se stárnutím a rakovinou. Také pomáhá chránit pokožku a zabraňuje jejímu předčasnému stárnutí.
 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.