Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Limonen

Další názvy:
Limonene
Limonen se obvykle vyskytuje v malém množství, většinou je jeho obsah mezi 1-2%. Limonen se běžně vyskytuje v ovocných slupkách, v mátě peprné, jalovci, rozmarýnu a představuje citrusovou vůni. Vyskytuje se ve 2 formách jako D-limonen (obsažený ve slupkách citrusových plodů) a L-limonen (obsažený v mátovém oleji). D-limonen je stabilní izomer limonenu a je nejběžnější formou . L-limonen je méně častý a vyznačuje se pichlavým a terpentýnovým zápachem. Rozdíl spočívá v tom, že L-limonen je cyklický monoterpen a D-limonen je izomer limonenu. 
Limonen se extrahuje pomocí hydrodestilace, kdy se ovocné slupky namočí do vody, zahřívají se, dokud se těkavé molekuly neuvolní parou, nezkondenzují a neoddělí se. Díky své vůni je obsažený v kosmetice, čistících prostředcích a osvěžovačích vzduchu.  

Má antioxidační, protizánětlivé, antifungální, antibakteriální a antikarcinogenní účinky. Používá se k léčbě zažívacích komplikací, zmírňuje žaludeční reflux a pálení žáhy, rozpouští žlučové kameny. Zlepšuje náladu, pomáhá léčit depresi a úzkost, zmírňuje stres. Snižuje riziko srdečních chorob, snižuje cholesterol, tuk a cukr v krvi. Snižuje chuť k jídlu. Podporuje hojení ran. Zlepšuje vstřebávání dalších terpenů a chemikálii prostřednictvím trávicího traktu, sliznic a kůže. 


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.