Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Lékořice lysá

Další názvy:
Glycyrrhiza glabra, Sladké dřevo
Lékořice lysá je léčivá bylina, která má svůj původ především v tradiční čínské medicíně. Lékořicí bývá označen kořen rostliny Glycyrrhiza glabra a má sladkou chuť, díky čemuž se využívá jako sladidlo do nápojů a cukrovinek. Patří do čeledi bobovitých a dorůstá do výšky kolem 1 metru. Kořeno lékořice je považován za jeden z nejstarších bylinných léčebných prostředků, který pochází ze západní Asie a jižní Evropy. Používám k léčbě různých onemocnění a také k ochucení potravin, nápojů a léčiv. Kořen se vyskytuje ve formě extraktu, prášku az listů rostliny se dělá čaj.

Využití léčivých účinků lékořice sahá až do starověkého Egypta, kde se z kořene vyráběl sladký nápoj pro faraony. Používá se také v tradiční čínské, blízkovýchodní a řecké medicíně ke zklidnění podrážděného žaludku, snížení zánětu a léčbě onemocnění horních dýchacích cest. V současnosti se kořen lékořice používá zejména k léčbě onemocnění, jako je pálení žáhy, reflux, návaly horka, kašel, bakteriální a virové infekce. Lékořice bývá dostupná zpravidla ve formě kapslí nebo kapek. Také se z ní vaří čaj, který zklidňuje bolest v krku. Existují i topické gely k léčbě kožních onemocnění, jako je akné nebo ekzém.

Lékořice obsahuje stovky rostlinných sloučenin, hlavní aktivní složkou lékořice je glycyrrhizin, který je zodpovědný za sladkou chuť lékořice a také za její antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Lékořice má velké množství benefitů. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Podporuje trávicí systém, léčí žaludeční vředy, pálení žáhy, reflux, zánět žaludku a otravu jídlem. Posiluje imunitní systém. Díky svým protizánětlivým a antimikrobiálním účinkům může pomoci při potížích horních cest dýchacích, 
používá se k léčbě kašle a dokáže zmírnit i astma. Extrakt z kořene lékořice se používá k léčbě různých kožních onemocnění, včetně akné a ekzémů. Zmírňuje projevy chronické únavy. Je vhodná pro sportovce, protože pomáhá uvolňovat svalové napětí. Snižuje stres. Extrakt z lékořice je spojován se zpomalením a prevencí růstu rakovinotvorných buněk u některých typů rakovin. Některé výzkumy uvádějí, že může pomoci s léčbou rakoviny prostaty a prsu. Extrakt z kořene lékořice je také účinný při ochraně proti bakteriím způsobující zubní kaz.

Díky antioxidačním a protizánětlivým účinkům je lékořice skvělým pomocníkem pro péči o pleť. Stejně jako mnoho jiných rostlinných extraktů obsahuje lékořice flavonoid, složku bohatou na antioxidanty, které bojují proti stárnutí pleti. Působí jako rozjasňovač pleti a pomáhá kontrolovat produkci mazu v pokožce. Dalším velkým benefitem je redukce tmavých skvrn. Pomáhá zabránit vzniku nových skvrn a také vyblednout stávající skvrny na pokožce.

Lékořice dokáže také pomoci s některými problémy týkající se vlasů, jako je vypadávání vlasů, lupy nebo poškození vlasů. Kořen lékořice zklidňuje pokožku hlavy a zbavuje ji podráždění, včetně lupů. Podporuje růst vlasů a přispívá k jejich regeneraci.


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.