Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Kyselina glutamová

Je jednou z nejběžnějších neesenciálních aminokyselin pro syntézu bílkovin. Je obsažena v potravinách s vysokým obsahem bílkoviny jako jsou ryby, maso, vejce, drůbež a mléčné výrobky. Soli a karboxylátové anionty spojené s kyselinou glutamovou jsou označovány jako glutamáty. Přispívá ke zdraví imunitního a zažívacího systému, stejně jako ke tvorbě energie. Svalová tkáň je důležitým místem pro ukládání a výrobu této aminokyseliny. Každý den svaly uvolňují do oběhu přibližně 80 g kyseliny glutamové, která je použitá v celém těle. Její hlavní role je jako excitační neurotransmiter v centrální nervové soustavě. Je to nejčastější neurotransmiter přítomný v míše a mozku. Jako neurotransmiter tato aminokyselina ovlivňuje několik oblastí mozku, včetně thalamu, mozkového kmene, míchy, bazálních ganglií. Je v podstatě palivem pro mozek. Kromě toho, že zajišťuje přímý zdroj energie pro fungování mozku na vysoké úrovni, tato aminokyselina stimuluje duševní ostražitost a zlepšené paměťové funkce. U dětí s poruchou pozornosti a hyperaktivity (ADHD) se doporučuje její doplňování, která jim pomůže usnadnit problémy s chování a soustředěním.

Tělo ji používá pro syntézu glutathionu, který je jedním z nejúčinnějších a nejobvyklejších antioxidantů v těle. Glutathion je nesmírně důležitý při neutralizaci volných radikálů, pomáhá chránit buňky a posilovat imunitní systém. Je užitečná při ochraně srdce u pacientů se srdečním onemocněním. Pomáhá snížit bolesti na hrudník, které jsou spojené s ischemickou chorobou srdeční. Kyselina glutamová hraje velmi důležitou úlohu při usnadnění normálního fungování prostaty. V důsledku toho má prostatická tekutina vysokou koncentraci kyseliny glutamové.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.