Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Kozlík lékařský

Další názvy:
Valerian Root, Valeriana officinalis
Kozlík lékařský je léčivá bylina, která roste v Evropě i Asii a může dorůst výšky až 1 metru. K léčivým účinkům se používá její kořen, který se sbírá brzy na jaře nebo na podzim. Kořen má silný zemitý zápach. Z kořenu kozlíku se nejčastěji připravují tinktury a odvary.

Tinktura kozlíku je vysoce návyková, proto je doporučeno ji používat maximálně 3 dny a poté udělat pauzu.

Kozlík lékařský obsahuje látku známou jako kyselina valarenová, o které se hovoří, že ovlivňuje receptory kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku. Předpokládá se, že jedním z účelů GABA je potlačit strach nebo úzkost zažívaném při nadměrném množství nervových buněk.

Bývá spojován se sedativními účinky a slouží jako podpora spánku. Nejen, že pomáhá v prvních fázích usínání, ale také zlepšuje celkovou kvalitu spánku v průběhu noci. Pomáhá zmírnit úzkostné stavy, stres a deprese. Dokonce se o něm hovoří v souvislosti se zmírněním příznaků OCD (obsedantně kompulzivní porucha). Neméně důležitým benefitem Kozlíku lékařského je určitě tlumení příznaků menopauzy, jako jsou zejména návaly horka a příznaků PMS (premenstruačního syndromu). Navíc pomáhá při bolestech hlavy a žaludku. 


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.