Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Kortizol

Kortizol je steroidní hormon, který produkují a uvolňují nadledvinky, žlázy s vnitřní sekrecí nad ledvinami. Kortizol ovlivňuje několik aspektů vašeho těla a hlavně pomáhá regulovat reakci vašeho těla na stres. Nadledvinky uvolňují kortizol v reakci na stres nebo strach jako součást těla na "boj nebo útek" z anglického "fight or flight". Díky kortizolu se zrychlí tep, svaly jsou v napětí a je spuštěn obranný mechanismus těla na reálnou chrozbu.

Kortizol je široce známý jako „stresový hormon“. Má však mnoho důležitých účinků a funkcí v celém vašem těle kromě regulace stresové reakce vašeho těla.

Je také důležité si uvědomit, že z biologického hlediska existuje mnoho různých druhů stresu, včetně:

  • Akutní stres : Akutní stres nastane, když se během krátké doby ocitnete v náhlém nebezpečí. Například sotva se vyhnout autonehodě nebo být pronásledován zvířetem jsou situace, které způsobují akutní stres.
  • Chronický stres : Chronický (dlouhodobý) stres nastává, když zažíváte probíhající situace, které způsobují frustraci nebo úzkost - frustrující zaměstnání nebo onemocnění může způsobit chronický stres.
  • Traumatický stres : Traumatický stres nastává, když zažijete život ohrožující událost, která vyvolává strach a pocit bezmoci. Traumatický stres může vyvolat například zkušenost s extrémním počasím, jako je tornádo, nebo zkušenost s válkou nebo sexuálním útokem. V některých případech mohou tyto události vést k posttraumatické stresové poruše (PTSD).
Role kortizolu v těle:
Kortizol se podílí na regulaci stresové reakce, na regulaci metabolismu, potlačuje zánět, reguluje krevní tlak, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáhá kontrolovat cyklus spánku a bdění.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.