Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Jód

Jód je minerál, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy díky přeměně hormonu stimulující štítnou žlázu na trijodtyronin T3 a tyroxin T4. Nerovnováha hladiny jódu vede k nedostatečné (hypotyreózy) či nadměrné funkci štítné žlázy (hypertyreózy). Nejvíce jódu se vyskytuje právě ve štítné žláze, dále v krvi, svalech, vaječnících a jiných částech těla. Doplňky často obsahují jód ve formě jodidu draselného nebo jodidu sodného.
Jód najdeme v mořských řasách (Nori, Kelp, Wakame), rybách, krevetách, minerální vodě, brokolici, sušených švestkách nebo špenátu.

Zvláštní pozornost si tento minerál zaslouží během těhotenství, protože se podílí na vývoji mozku u plodu. Jód je nicméně důležitý také protože reguluje hormonální systém, podporuje funkci štítné žlázy, zabraňuje jejímu zvětšení, může pomoci i při léčbě rakoviny štítné žlázy. Zlepšuje kognitivní funkce a posiluje imunitní systém. Mezi další zdravotní přínosy patří zdraví kůže, zubů a vlasů. 

Nedostatek jódu způsobuje potíže s dýcháním, únavu, slabost, pocity chladu, rostoucí váhu, mozkovou mlhu, deprese, vývojové problémy v těhotenství a dětském věku, neplodnost a hyperfunkci nebo hypofunkci štítné žlázy.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.