Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Jahoda lesní

Další názvy:
Fragaria vesca

Jahoda lesní narozdíl od běžných jahod roste ve volné přírodě, jde o trvalku. Červené plody mají na povrchu semínka. K léčivým účinkům se dá využít celá rostlina - plody, stonek, listy i kořeny obsahující řadu prospěšných živin. Nejznámější je však využití listů do čaje a konzumace plodů. Listy a kořeny jahody obsahují vitamín C, taniny, flavonoidy, fenolické sloučeniny a proantokyany. Plody navíc obsahují vitamín A, B, železo a draslík.  

Mezi léčebné účinky plodů se řadí antioxidační účinky, podpora funkce imunitního systému, prevence očního kataraktu, léčba anémie. Šťáva z plodů se používá k podpoře zdraví pokožky, kdy pomáhá odstranit vrásky, stařecké skvrny a urychluje léčbu ran. Plody chrání kardiovaskulární systém, díky snížení vysokého cholesterolu a cukru v krvi a léčbě vysokého krevní tlaku. 
Listy se konzumují především ve formě čaje, který má močopudné účinky, čímž pomáhá detoxikovat tělo vyplavením škodlivin z těla ven a zlepšuje funkci ledvin. Podporuje zdraví trávicího systému - léčí zánět žaludku, průjem, nevolnost a zácpu. Podporuje i funkci jater, kdy dokáže léčit poškození jater hepatitidou (zánět jater) nebo cirhózou známou jako ,,tvrdnutí jater,, 

Čaj z listů léčí bolest v krku. 


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog