Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Endokrinní disruptory

Další názvy:
Endocrine disruptors
Endokrinní disruptory jsou chemikálie nebo směsi chemikálií, které narušují fungování hormonů v těle.  mohou narušit mnoho různých hormonů, což je důvod, proč jsou spojovány s četnými nepříznivými důsledky pro lidské zdraví, včetně změn v kvalitě spermií a plodnosti, abnormalitách v pohlavních orgánech, endometrióze, předčasné pubertě, změněné funkci nervového systému, imunitních funkcí, některých druhů rakoviny.

Počet látek, o nichž se předpokládá, že působí jako endokrinní disruptory, je široký a různorodý, včetně přírodních i syntetických materiálů. Endokrinní disruptory se nacházejí v syntetických chemikáliích používaných jako průmyslová rozpouštědla, maziva a jejich vedlejší produkty. Patří mezi ně polychlorované bifenyly (PCB), polybromované bifenyly (PBB) a dixony. Další příklady endokrinních disruptorů zahrnují bisfenol A (BPA) z plastů, dichlordifenyltrichlorethan (DDT) z pesticidů, vinklozolin z fungizidů a diethylstilbestrol (DES) z farmaceutických činidel. Mnoho produktů denní spotřeby, jako je kosmetika, produkty osobní péče a čisticí prostředky (zejména vonné produkty), obsahují složité směsi chemikálií, které mají vlastnosti narušující endokrinní systém.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.