Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Granátovník obecný

Další názvy:
Punica granatum, Marhaník granátový, Granátové jablko
Granátovník obecný je jedním nejstarších plodin pěstovaných člověkem. Ve starověku byl díky velkému množství semen považován za symbol plodnosti. Jedná se o keř, který pochází pravděpodobně z pobřeží Somálska. Dnes se hojně vyskytuje po celé jižní Evropě a odtud také pokrývá velkou část Asie. Plodu Granátovníku se říká granátová jablka, která se řadí mezi bobule. Slupka granátového jablka je tvrdá a nepoživatelná, ale je možné z ní vytvořit extrakt. Uvnitř se nacházejí jedlá semínka, která jsou sladká. Granátové jablko se může konzumovat jak čerstvé, tak bývá oblíbenou přísadou ovocných šťáv.

Granátová jablka obsahují velké množství vitamínu B a C.
Dále obsahují je vápník, fosfor, sodík, draslík, železo a hořčík. Slupka granátového jablka obsahuje kyselinu taninovou, kterou spíše známe pod názvem třísloviny. V neposlední řadě obsahuje granátové jablko aminokyseliny, které jsou základním stavebním kamenem pro naše buňky.

Za zmínku stojí i léčivé účinky granátového jablka. Má antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. Slouží totiž jako přírodní antipyretikum, dokáže snížit horečku a zlepšuje průběh akutních virových onemocnění. Snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému. Může snížit krevní, cholesterol a tuky v krvi. Snižuje riziko obezity. Zlepšuje paměť, může pomoci proti Alzheimerově chorobě. Může pomáhat při léčbě několika forem artritidy a některé výzkumy dokonce uvádějí, že by mohlo pomoci zpomalit růst rakovinných buněk prostaty a prsu. K zevnímu použití je vhodné používat výtažky z granátového jablka, protože jsou ideální pro ošetření problematické pleti. Proto se tyto výtažky vyskytují v pleťových krémech. Dodávají pleti hydrataci a působí proti stárnutí pleti. Jednou z velkých výhod konzumace granátového jablka nebo jeho extraktů jsou jeho účinky na optimalizaci hormonů. Snižuje estrogenovou dominanci jak u mužů, tak i u žen. 

Při užívání granátového jablka se může objevit alergie v podobě svědění, otoků, podráždění v krku, dušnosti, anafylaktického šoku. U některých lidí je nežádoucí snížení krevního tlaku, z tohoto důvodu by granátové jablko ve větším množství neměli užívat lidé s nízkým krevním tlakem, alergii. Nesmí se také užívat 2 týdny před plánovanou operací. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

D-glukarát vápenatý (CDG): Přirozená podpora detoxikace
D-glukarát vápenatý (CDG): Přirozená podpora detoxikace
D-glukarát vápenatý (CDG) je sloučenina odvozená z kyseliny glukarové, která se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, jako jsou grapefruity, jablka, brokolice a pomeranče. Tato látka je populární doplněk stravy díky své schopnosti podporovat detoxikaci, zejména v oblasti jater.
Kreatin: Tajemství svalové síly a výdrže
Kreatin: Tajemství svalové síly a výdrže
Kreatin je jedním z nejoblíbenějších a nejvíce zkoumaných doplňků stravy, zejména v oblasti sportovní výživy. Je známý především pro své účinky na zlepšení fyzického výkonu a podporu růstu svalové hmoty. Kreatin je přírodní látka, kterou tělo vyrábí v malém množství a která se nachází hlavně ve svalových buňkách. Zvyšování jeho příjmu pomocí doplňků může výrazně ovlivnit růst svalů a celkovou sportovní výkonnost.
Saccharomyces boulardii: Cestovní probiotikum pro zdraví na cestách
Saccharomyces boulardii: Cestovní probiotikum pro zdraví na cestách
Saccharomyces boulardii je jedinečný druh probiotických kvasinek, který získal pozornost díky svým prospěšným účinkům na zdraví střev, zejména během cestování. Zatímco většina probiotik je založena na bakteriích, Saccharomyces boulardii je kvasinkový probiotický kmen, který má specifické vlastnosti, jež ho odlišují od běžných bakteriálních probiotik. To z něj činí ideální volbu jako cestovní probiotikum, které pomáhá při prevenci a léčbě trávicích problémů, které jsou často spojeny s cestováním.
Neuroplasticita mozku: Schopnost přizpůsobit se a růst
Neuroplasticita mozku: Schopnost přizpůsobit se a růst
Neuroplasticita, také známá jako plasticita mozku, je jednou z nejúžasnějších vlastností lidského mozku. Jedná se o schopnost mozku měnit svou strukturu a funkci v reakci na zkušenosti, učení, zranění nebo změny prostředí. Tento proces nám umožňuje adaptovat se, učit se nové dovednosti a obnovovat se po poškození mozku.