Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Granátovník obecný

Další názvy:
Punica granatum, Marhaník granátový, Granátové jablko
Granátovník obecný je jedním nejstarších plodin pěstovaných člověkem. Ve starověku byl díky velkému množství semen považován za symbol plodnosti. Jedná se o keř, který pochází pravděpodobně z pobřeží Somálska. Dnes se hojně vyskytuje po celé jižní Evropě a odtud také pokrývá velkou část Asie. Plodu Granátovníku se říká granátová jablka, která se řadí mezi bobule. Slupka granátového jablka je tvrdá a nepoživatelná, ale je možné z ní vytvořit extrakt. Uvnitř se nacházejí jedlá semínka, která jsou sladká. Granátové jablko se může konzumovat jak čerstvé, tak bývá oblíbenou přísadou ovocných šťáv.

Granátová jablka obsahují velké množství vitamínu B a C.
Dále obsahují je vápník, fosfor, sodík, draslík, železo a hořčík. Slupka granátového jablka obsahuje kyselinu taninovou, kterou spíše známe pod názvem třísloviny. V neposlední řadě obsahuje granátové jablko aminokyseliny, které jsou základním stavebním kamenem pro naše buňky.

Za zmínku stojí i léčivé účinky granátového jablka. Má antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. Slouží totiž jako přírodní antipyretikum, dokáže snížit horečku a zlepšuje průběh akutních virových onemocnění. Snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému. Může snížit krevní, cholesterol a tuky v krvi. Snižuje riziko obezity. Zlepšuje paměť, může pomoci proti Alzheimerově chorobě. Může pomáhat při léčbě několika forem artritidy a některé výzkumy dokonce uvádějí, že by mohlo pomoci zpomalit růst rakovinných buněk prostaty a prsu. K zevnímu použití je vhodné používat výtažky z granátového jablka, protože jsou ideální pro ošetření problematické pleti. Proto se tyto výtažky vyskytují v pleťových krémech. Dodávají pleti hydrataci a působí proti stárnutí pleti. Jednou z velkých výhod konzumace granátového jablka nebo jeho extraktů jsou jeho účinky na optimalizaci hormonů. Snižuje estrogenovou dominanci jak u mužů, tak i u žen. 

Při užívání granátového jablka se může objevit alergie v podobě svědění, otoků, podráždění v krku, dušnosti, anafylaktického šoku. U některých lidí je nežádoucí snížení krevního tlaku, z tohoto důvodu by granátové jablko ve větším množství neměli užívat lidé s nízkým krevním tlakem, alergii. Nesmí se také užívat 2 týdny před plánovanou operací. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.