Draslík
Draslík je hlavním elektrolytem, který určuje množství vody v buňkách (40% z celkového množství v těle). Oproti tomu sodík zajišťuje vodu v mezibuněčném prostoru. Dostatečná koncentrace draslíku a s tím související optimální množství vody v buňkách je nutné nejen kvůli celkovému zdraví buněk, ale i k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán i svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulsů. Vzhledem k naší na sodík bohaté stravě (sůl) je tedy vhodné hlídat si i příjem draslíku, obzvláště pokud sportujeme nebo ve zvýšeném stresovém období. Draslík pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z mezibuněčného prostoru způsobenou nadměrnou konzumací soli a přivádí ji zpět do buněk, čímž vyrovnává elektrolytickou rovnováhu a zbavuje vás zavodnění.
Nedostatek draslíku se projevuje zvýšenou únavou, špatným spánkem, koncentrací, pamětí, inzulinovou rezistencí, snížením pevnosti kostí (↑ vylučování vápníku v moči), zvýšeným krevním tlakem, bolestí kloubů atd. Naopak správná hladina draslíku je spojena s kardiovaskulárním zdravím, nižsším krevním tlakem, zdravím kostí, svalů, ledvin, inzulinovou senzitivitou. Draslík ve formě citrátu je velmi dobře využitelnou organickou formou tohoto esenciálního minerálu a množství 100 mg v dávce je ideální pro jeho doplnění.
V první řadě se draslík podílí na pohybu svalů. Společně se sodíkem pomáhá udržovat hladinu tekutin v těle, podílí se na syntéze bílkovin, odpovídá za pravidelný srdeční rytmus a reguluje krevní tlak. Mimo jiné také působí jako přírodní diuretikum (močopudně) a pomáhá odvádět toxiny z těla. Podporuje funkci nervového systému. Hraje roli při svalových kontrakcích, pomáhá zachovat svalovou hmotu. Ovlivňuje roli při syntéze bílkovin a glykogenu.
Při nízké hladině draslíku v krvi se mohou objevit následující problémy: únava, slabost, malátnost, zácpa, dýchací problémy, mravenčení/svědění v rukou, nohách.