Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Draslík

Další názvy:
Kalium
Draslík je minerál a elektrolyt, který je v těle nezbytný, protože hraje roli v mnoha funkcích těla. Nejvíce ho najdeme ve svalech. Udržuje osmotický tlak ve vnitřním a extracelulárním prostředí. Vzhledem k tomu, že draslík je obsažený ve větším množství potravin jeho nedostatek bývá vzácný, ale i tak je možné koupit doplňky draslíku ve formě tablet, tekutin, tobolek. Doporučená hodnota příjmu je 4700mg denně pro dospělé osoby. Při stanovení denní dávky rozlišujeme samozřejmě zda se jedná o muže nebo ženu, protože ženy mají stanovený příjem draslíku nižší. Zvýšený příjem draslíku je také potřeba při větší fyzické námaze a také v období dospívání. 
Draslík najdeme například v banánech, v sušeném ovoci jsou například meruňky a švestky, sušených rajčatech, fazolích, hrachu, avokádu, nebo rybách.

Draslík je hlavním elektrolytem, který určuje množství vody v buňkách (40% z celkového množství v těle). Oproti tomu sodík zajišťuje vodu v mezibuněčném prostoru. Dostatečná koncentrace draslíku a s tím související optimální množství vody v buňkách je nutné nejen kvůli celkovému zdraví buněk, ale i k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán i svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulsů. Vzhledem k naší na sodík bohaté stravě (sůl) je tedy vhodné hlídat si i příjem draslíku, obzvláště pokud sportujeme nebo ve zvýšeném stresovém období. Draslík pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z mezibuněčného prostoru způsobenou nadměrnou konzumací soli a přivádí ji zpět do buněk, čímž vyrovnává elektrolytickou rovnováhu a zbavuje vás zavodnění.

Nedostatek draslíku se projevuje zvýšenou únavou, špatným spánkem, koncentrací, pamětí, inzulinovou rezistencí, snížením pevnosti kostí (↑ vylučování vápníku v moči), zvýšeným krevním tlakem, bolestí kloubů atd. Naopak správná hladina draslíku je spojena s kardiovaskulárním zdravím, nižsším krevním tlakem, zdravím kostí, svalů, ledvin, inzulinovou senzitivitouDraslík ve formě citrátu je velmi dobře využitelnou organickou formou tohoto esenciálního minerálu a množství 100 mg v dávce je ideální pro jeho doplnění.V první řadě se draslík podílí na pohybu svalů. Společně se sodíkem pomáhá udržovat hladinu tekutin v těle, podílí se na syntéze bílkovin, odpovídá za pravidelný srdeční rytmus a reguluje krevní tlak. Mimo jiné také působí jako přírodní diuretikum (močopudně) a pomáhá odvádět toxiny z těla. Podporuje funkci nervového systému. Hraje roli při svalových kontrakcích, pomáhá zachovat svalovou hmotu. Ovlivňuje roli při syntéze bílkovin a glykogenu. 

Při nízké hladině draslíku v krvi se mohou objevit následující problémy: únava, slabost, malátnost, zácpa, dýchací problémy, mravenčení/svědění v rukou, nohách. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.