Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Draslík

Další názvy:
Kalium
Draslík je minerál a elektrolyt, který je v těle nezbytný, protože hraje roli v mnoha funkcích těla. Nejvíce ho najdeme ve svalech. Udržuje osmotický tlak ve vnitřním a extracelulárním prostředí. Vzhledem k tomu, že draslík je obsažený ve větším množství potravin jeho nedostatek bývá vzácný, ale i tak je možné koupit doplňky draslíku ve formě tablet, tekutin, tobolek. Doporučená hodnota příjmu je 4700mg denně pro dospělé osoby. Při stanovení denní dávky rozlišujeme samozřejmě zda se jedná o muže nebo ženu, protože ženy mají stanovený příjem draslíku nižší. Zvýšený příjem draslíku je také potřeba při větší fyzické námaze a také v období dospívání. 
Draslík najdeme například v banánech, v sušeném ovoci jsou například meruňky a švestky, sušených rajčatech, fazolích, hrachu, avokádu, nebo rybách.

Draslík je hlavním elektrolytem, který určuje množství vody v buňkách (40% z celkového množství v těle). Oproti tomu sodík zajišťuje vodu v mezibuněčném prostoru. Dostatečná koncentrace draslíku a s tím související optimální množství vody v buňkách je nutné nejen kvůli celkovému zdraví buněk, ale i k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán i svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulsů. Vzhledem k naší na sodík bohaté stravě (sůl) je tedy vhodné hlídat si i příjem draslíku, obzvláště pokud sportujeme nebo ve zvýšeném stresovém období. Draslík pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z mezibuněčného prostoru způsobenou nadměrnou konzumací soli a přivádí ji zpět do buněk, čímž vyrovnává elektrolytickou rovnováhu a zbavuje vás zavodnění.

Nedostatek draslíku se projevuje zvýšenou únavou, špatným spánkem, koncentrací, pamětí, inzulinovou rezistencí, snížením pevnosti kostí (↑ vylučování vápníku v moči), zvýšeným krevním tlakem, bolestí kloubů atd. Naopak správná hladina draslíku je spojena s kardiovaskulárním zdravím, nižsším krevním tlakem, zdravím kostí, svalů, ledvin, inzulinovou senzitivitouDraslík ve formě citrátu je velmi dobře využitelnou organickou formou tohoto esenciálního minerálu a množství 100 mg v dávce je ideální pro jeho doplnění.



V první řadě se draslík podílí na pohybu svalů. Společně se sodíkem pomáhá udržovat hladinu tekutin v těle, podílí se na syntéze bílkovin, odpovídá za pravidelný srdeční rytmus a reguluje krevní tlak. Mimo jiné také působí jako přírodní diuretikum (močopudně) a pomáhá odvádět toxiny z těla. Podporuje funkci nervového systému. Hraje roli při svalových kontrakcích, pomáhá zachovat svalovou hmotu. Ovlivňuje roli při syntéze bílkovin a glykogenu. 

Při nízké hladině draslíku v krvi se mohou objevit následující problémy: únava, slabost, malátnost, zácpa, dýchací problémy, mravenčení/svědění v rukou, nohách. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.  
B-Complex a vitamíny skupiny B. Proč jsou důležité a jak vybrat kvalitní?
B-Complex a vitamíny skupiny B. Proč jsou důležité a jak vybrat kvalitní?
Energie, regenerace a růst svalů, kvalita kůže, pivo, maso, kvasnice, ano! Tyto všechny věci mají, co dočinění s vitamíny skupiny „B.“ Jak? Proč? Kolik? Z čeho? Pojďme si to jednou provždy ujasnit!