Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Dračí krev: Přírodní elixír z pryskyřice

Dračí krev, latinsky Sangre de Drago, je temně červená pryskyřice, která se po staletí používá v tradiční medicíně a rituálech po celém světě. Tato fascinující pryskyřice pochází z různých druhů stromů, především z rodů Croton, Dracaena, Daemonorops a Pterocarpus, které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech, jako je Jižní Amerika, Afrika a jihovýchodní Asie.

Dračí krev si získala své jméno díky své charakteristické temně červené barvě, která připomíná krev. Kromě vizuálního dojmu je však dračí krev známá především pro své silné léčivé a ochranné vlastnosti, které ji činí významnou součástí tradičního léčitelství.

Odkud se pryskyřice získává?

Dračí krev se sbírá z kůry a stromů, které při naříznutí uvolňují červenou pryskyřici. V různých oblastech světa se sbírá z různých druhů stromů. Například v Jižní Americe pochází dračí krev převážně z rodu Croton, zatímco na Kanárských ostrovech a v Maroku se získává z druhů Dracaena.

V závislosti na lokalitě a druhu stromu se pryskyřice může používat v syrové podobě, sušená, mletá na prášek nebo jako tinktura.



Zdravotní přínosy dračí krve

Dračí krev byla po staletí používána v tradiční medicíně domorodých kmenů a nyní si získává oblibu i v moderní alternativní medicíně. Mezi její hlavní zdravotní přínosy patří:

  1. Hojení ran – Pryskyřice má silné regenerační vlastnosti a tradičně se používá k urychlení hojení ran, popálenin a kousnutí. Po nanesení na ránu vytváří ochrannou vrstvu, která zabraňuje infekci a podporuje regeneraci tkáně.1
  2. Protizánětlivé účinky – Dračí krev obsahuje látky, které snižují záněty v těle. To ji činí užitečnou při léčbě zánětlivých stavů, jako jsou artritida, záněty dásní nebo záněty kůže.1
  3. Antibakteriální a antivirové vlastnosti – Pryskyřice má silné antibakteriální a antivirové účinky, což ji činí vhodnou pro prevenci infekcí. V tradiční medicíně se používá například při léčbě průjmových onemocnění, žaludečních vředů nebo respiračních infekcí.
  4. Antioxidant – Dračí krev je bohatá na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a chrání buňky před poškozením. To může mít pozitivní vliv na zpomalení procesu stárnutí a snížení rizika některých chronických onemocnění.
  5. Podpora trávení – V tradiční medicíně se dračí krev používá také jako prostředek k léčbě trávicích problémů, včetně žaludečních vředů, koliky a průjmů. Má stahující účinky a pomáhá zklidnit podrážděnou sliznici trávicího traktu.3

Kosmetické využití

Dračí krev našla své místo i v kosmetickém průmyslu, zejména díky svým regeneračním a hojivým účinkům na pleť. Často se přidává do pleťových sér, krémů a masek, protože:

  • Zklidňuje podrážděnou pokožku – Pomáhá redukovat záněty a začervenání, což je prospěšné při problémech jako akné, ekzémy nebo rosacea.
  • Podporuje tvorbu kolagenu – Díky schopnosti podporovat regeneraci pokožky pomáhá dračí krev zpevňovat pleť, což může zpomalit proces stárnutí a zlepšit elasticitu pokožky.
  • Léčí drobné ranky – Může být použita k ošetření malých řezných ran, jizev nebo popálenin.1

Závěr

Dračí krev je fascinující přírodní látka, která má hluboké kořeny v tradičním léčitelství a duchovních praktikách. Její léčivé vlastnosti, od hojení ran až po zklidnění zánětů, spolu s jejím spirituálním významem z ní činí cenný přírodní poklad. Moderní výzkum i nadále potvrzuje její léčebné účinky, což z dračí krve činí atraktivní součást přírodního zdraví a krásy v dnešním světě.

1Jones, K. Review of Sangre de Drago (Croton lechleri) - A South American tree sap in the treatment of diarrhea, inflammation, insect bites, viral infections, and wounds: Traditional uses to clinical research. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. 2003, 9(6), 877-896. doi: 10.1089/107555303771952235.
2Williams, J. E. Review of antiviral and immunomodulating properties of plants of the Peruvian rainforest with a particular emphasis on Sangre de Drago (Croton lechleri). Alternative Medicine Review. 2001, 6(6), 567-579.
3Miller, M. J. S., MacNaughton, W. K., Zhang, X. J., Thompson, J. H., Charbonnet, R. M., Bobrowski, P., Lao, J., Wallace, J. L. Treatment of gastric ulcers and diarrhea with the Amazonian medicinal plant Sangre de Drago. The American Journal of Physiology. 2000, 279(1), G192-G200. doi: 10.1152/ajpgi.2000.279.1.G192.





Imunita a čím ji podpořit
Imunita a čím ji podpořit
Imunitní systém je klíčovým obranným mechanismem těla, který nás chrání před infekcemi, viry a dalšími patogeny. Abychom zůstali zdraví, je důležité udržovat imunitní systém v optimální kondici. Existuje několik faktorů, které mohou imunitu ovlivnit – od životního stylu přes výživu až po vliv stresu. Zde se podíváme na způsoby, jak podpořit imunitní systém a zajistit jeho správnou funkci. 
Chaga: Houbový poklad pro imunitu a zdraví
Chaga: Houbový poklad pro imunitu a zdraví
Chaga je dřevokazná houba, která roste na kmenech bříz v chladných oblastech, jako je Sibiř, Kanada nebo severní Evropa. Tato houba se již po staletí používá v tradiční medicíně díky svým potenciálním léčivým vlastnostem, zejména v oblasti podpory imunity a boje proti zánětům.
Vypadávání vlasů: Příčiny, prevence a přírodní řešení
Vypadávání vlasů: Příčiny, prevence a přírodní řešení
Vypadávání vlasů je přirozený proces, kterým si prochází každý z nás. Denně ztratíme přibližně 50 až 100 vlasů, což je normální cyklus růstu vlasů. Pokud ale vypadávání překročí tuto hranici a začíná být patrné na hustotě vlasů, může se jednat o problém, který má různé příčiny.
Cordyceps: Parazitická houba s léčivými schopnostmi
Cordyceps: Parazitická houba s léčivými schopnostmi
Cordyceps je rod parazitických hub, které rostou na larvách hmyzu, a v tradiční čínské medicíně je používán po staletí pro své unikátní zdravotní přínosy. Tato houba, která vypadá velmi nenápadně, je dnes známá pro své vlastnosti, které mohou zlepšit energii, vytrvalost a podporovat imunitní systém.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z