Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Datlovník pravý

Další názvy:
Phoenix dactylifera, Palma datlová, datle

Datlovník pravý je palma, která pochází z přední Asie a je pěstovaná v subtropických oblastech světa. Datlovníku se dobře daří v pouštních a polopouštních oblastech, protože má rád vysoké teploty a nízkou vlhkost vzduchu. Sladké plody Datlovníku se konzumují čerstvé i sušené a obsahují sice malé množství bílkovin, ale o to více vlákniny, dále vitamíny skupiny A, B, C a minerály jako je vápník, zinek, fosfor, draslík, železo a mangan. Datle slouží jako velmi rychlý zdroj energie díky svému množství cukru. Využije se v podstatě celá palma. Z dlouhých tuhých listů se vyrábí nádoby a košíky, z pevných vláken se splétají provazy a mízy květenství se dělá palmové víno. Přímo z datlí se vyrábí datlový sirup, med a cukr. Mimo jiné slouží Datlovník jako okrasná rostlina. 

Datle jsou bezpochyby důležitou součástí arabské kuchyně a jsou také vhodné jako léčba vysokého krevního tlaku, působí proti zácpě a nezvyšují hladinu glukózy v krvi. Své využití najdou datle i v kosmetickém průmyslu, kde se přidávají do anti age krémů a vlasových přípravků, protože hydratují pokožku a zabraňují vzniku lupů.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.