Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Cholin

Další názvy:
Cholin bitartát, choline bitartrate
Cholin řadíme mezi vitaminy skupiny B a je základní jednotkou acetylcholinu, což je neurotransmiter, který má za úkol přenášet nervové vzruchy v buňkách. Cholin se podílí na využití tuků a chrání játra před toxiny, alkoholem a ukládání tuku. Cholin je obsažen v potravinách jako jsou vejce, vnitřnosti, brokolice, treska, květák nebo luštěniny. Doporučená denní dávka cholinu je 600mg, nicméně při nadměrném stresu by měla být dávka o něco vyšší. Nedostatek cholinu je ovšem při běžné stravě spíše nepravděpodobné, ale každopádně se nedostatek tohoto vitaminu projevuje zhoršenou koncentrací a bolestmi hlavy.

Cholin ovlivňuje funkci jater, podporuje zdravý vývoj mozku, zlepšuje jeho funkci, podporuje metabolismus, udržuje zdravý nervový systém, snižuje hladinu tuku v krvi, snižuje riziko onemocnění srdce a podporuje vývoj a léčbu poruch duševního zdraví: úzkost, změny nálady.

Nedostatku cholinu jsou vystaveni sportovci, lidé konzumující hodně alkohol, ženy po menopauze a těhotné ženy. Při nedostatku může dojít k poškození jater, zvyšuje se riziko poškození plodu, předčasného porodu, únava, nespavost, problémy s pamětí a poškození svalů.

Doporučené dávkování: Děti: 0-6 měsíců: 125 mg, 7-12 měsíců: 150 mg, 1-3 roky: 200 mg, 4-8 let: 250 mg, 9-13 let: 375 mg. Mladiství a dospělí: ženy 14-19 let: 400 mg, ženy nad 20 let: 425 mg, těhotné ženy: 450 mg, kojící ženy: 550 mg, muži 14-19 let: 550 mg, muži nad 20 let: 550 mg.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.