Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Červená řepa

Další názvy:
Beta Vulgaris

Červená řepa je kořenová zelenina, která má velké zastoupení v kuchyni. Kromě kořene červené řepy lze konzumovat i listy. Listy mají hořkou chuť, zatímco kořen je sladký. Existuje více odrůd, např. bílá a žlutá řepa, avšak pouze červená řepa obsahuje sloučeninu betacyanin, která bojuje proti rakovině. Rostlinný pigment betacyanin, který je zodpovědný za červenou barvu řepy, je sloučenina se silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, která má protirakovinné účinky. Tato výjimečná zelenina se dá využít syrová i vařená a poslední dobou se přidává i do smoothie nebo se pije čistá řepná šťáva. Je doporučována hlavně při léčbě anémie díky obsahu železa.

Řepa je velmi bohatá na živiny, protože obsahuje vápník, vitamín A, C, kyselinu listovou, vlákninu, mangan, draslík, antioxidanty a již zmíněné železo. J
e vynikajícím zdrojem dusičnanů, které mohou zlepšit kognitivní funkce a také přispívají k lepšímu průtoku krve tím, že rozšiřují krevní cévy a snižují ztuhlost tepen, čímž ve výsledku snižují krevní tlak. Snížení krevního tlaku působí mimo jiné jako prevence srdečních onemocnění a mrtvice. 

Červená řepa má antioxidační a protizánětlivé účinky, čímž zvyšuje odolnost organismu. Podporuje tvorbu červených krvinek, díky čemuž pomáhá při léčbě anémie/chudokrevnosti. Podporuje zdraví trávicího systému. Dokáže snížit krevní tlak. Mezi další výhody patří zvyšování fyzického výkonu, regenerace svalů a snížení příznaků menopauzy.

Červená řepa nabitá antioxidanty výrazně pomáhá při detoxikaci. Pomáhá vyplavovat toxiny z jater, čímž zlepšuje celkové zdraví, včetně zdraví pokožky. Čerstvá šťáva z červené řepy užívána vnitřně nebo aplikovaná přímo na pokožku přispívá k jasnější a jemnější pokožce. Účinně pokožku čistí, zbavuje ji toxinů a zanechává ji pevnou, zářivou a omlazenou. Hydratuje pokožku, redukuje póry a dokáže zklidnit svědění. Blahodárný účinek má rovněž na rty, které zjemňuje a dodává jim přirozenou růžovou barvu. Červená řepa funguje skvěle na pigmentové skvrny a akné. Pravidelné používání pleťové masky s přídavkem prášku z červené řepy prokázalo snížení skvrn. Kromě toho, že červená řepa pomáhá zesvětlit skvrny a redukuje akné, dodává pleti zdravou narůžovělou barvu. 

Vyživuje vlasové folikuly a zabraňuje vypadávání vlasů a svědění vlasové pokožky. Řepa zvyšuje prokrvení pokožky hlavy, zvlhčuje ji a působí antibakteriálně, díky čemuž pomáhá předcházet tvorbě lupů. Karotenoidy obsažené v červené řepě z ní činí vynikající prostředek pro růst vlasů, protože zlepšují krevní oběh ve vlasové pokožce a vlasových folikulech od kořínků. Množství vitamínů a dalších živin obsažených v řepě posiluje vlasové prameny a zabraňuje tak lámáníČervená řepa funguje také jako přírodní barvivo.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.  
B-Complex a vitamíny skupiny B. Proč jsou důležité a jak vybrat kvalitní?
B-Complex a vitamíny skupiny B. Proč jsou důležité a jak vybrat kvalitní?
Energie, regenerace a růst svalů, kvalita kůže, pivo, maso, kvasnice, ano! Tyto všechny věci mají, co dočinění s vitamíny skupiny „B.“ Jak? Proč? Kolik? Z čeho? Pojďme si to jednou provždy ujasnit!