Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Červená řepa

Další názvy:
Beta Vulgaris

Červená řepa je kořenová zelenina, která má velké zastoupení v kuchyni. Kromě kořene červené řepy lze konzumovat i listy. Listy mají hořkou chuť, zatímco kořen je sladký. Existuje více odrůd, např. bílá a žlutá řepa, avšak pouze červená řepa obsahuje sloučeninu betacyanin, která bojuje proti rakovině. Rostlinný pigment betacyanin, který je zodpovědný za červenou barvu řepy, je sloučenina se silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, která má protirakovinné účinky. Tato výjimečná zelenina se dá využít syrová i vařená a poslední dobou se přidává i do smoothie nebo se pije čistá řepná šťáva. Je doporučována hlavně při léčbě anémie díky obsahu železa.

Řepa je velmi bohatá na živiny, protože obsahuje vápník, vitamín A, C, kyselinu listovou, vlákninu, mangan, draslík, antioxidanty a již zmíněné železo. J
e vynikajícím zdrojem dusičnanů, které mohou zlepšit kognitivní funkce a také přispívají k lepšímu průtoku krve tím, že rozšiřují krevní cévy a snižují ztuhlost tepen, čímž ve výsledku snižují krevní tlak. Snížení krevního tlaku působí mimo jiné jako prevence srdečních onemocnění a mrtvice. 

Červená řepa má antioxidační a protizánětlivé účinky, čímž zvyšuje odolnost organismu. Podporuje tvorbu červených krvinek, díky čemuž pomáhá při léčbě anémie/chudokrevnosti. Podporuje zdraví trávicího systému. Dokáže snížit krevní tlak. Mezi další výhody patří zvyšování fyzického výkonu, regenerace svalů a snížení příznaků menopauzy.

Červená řepa nabitá antioxidanty výrazně pomáhá při detoxikaci. Pomáhá vyplavovat toxiny z jater, čímž zlepšuje celkové zdraví, včetně zdraví pokožky. Čerstvá šťáva z červené řepy užívána vnitřně nebo aplikovaná přímo na pokožku přispívá k jasnější a jemnější pokožce. Účinně pokožku čistí, zbavuje ji toxinů a zanechává ji pevnou, zářivou a omlazenou. Hydratuje pokožku, redukuje póry a dokáže zklidnit svědění. Blahodárný účinek má rovněž na rty, které zjemňuje a dodává jim přirozenou růžovou barvu. Červená řepa funguje skvěle na pigmentové skvrny a akné. Pravidelné používání pleťové masky s přídavkem prášku z červené řepy prokázalo snížení skvrn. Kromě toho, že červená řepa pomáhá zesvětlit skvrny a redukuje akné, dodává pleti zdravou narůžovělou barvu. 

Vyživuje vlasové folikuly a zabraňuje vypadávání vlasů a svědění vlasové pokožky. Řepa zvyšuje prokrvení pokožky hlavy, zvlhčuje ji a působí antibakteriálně, díky čemuž pomáhá předcházet tvorbě lupů. Karotenoidy obsažené v červené řepě z ní činí vynikající prostředek pro růst vlasů, protože zlepšují krevní oběh ve vlasové pokožce a vlasových folikulech od kořínků. Množství vitamínů a dalších živin obsažených v řepě posiluje vlasové prameny a zabraňuje tak lámáníČervená řepa funguje také jako přírodní barvivo.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin a jeho účinky
Astaxanthin je nejsilnější antioxidant, který vytváří řasy Haematococcus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales) . Mezi hlavní účinky astaxanthinu patří zdraví očí, podporuje zdraví mozku, brání kognitivnímu poklesu a rozvoji demence nebo Alzheimerovy choroby. Kromě toho chrání pokožku před UV zářením a podobně jako ostatní antioxidanty, neutralizuje volné radikály.
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý
Oxid dusnatý neboli NO, je molekula, která hraje klíčovou roli v našem těle a to konkrétně v kardiovaskulárním systému. Mnoho biologických molekul má složitou strukturu, ale oxid dusnatý obsahuje pouze dva atomy – atom dusíku a atom kyslíku. 
NMN
NMN
Zdraví buněk je něco, co ovlivňuje jak naše celkové zdraví, tak náchylnost k chronickým onemocněním a dokonce i to, v jaké budeme celkové kondici. Už od pradávna se lidstvo  zajímalo o to, jak stárnout co nejpomaleji. Nyní jsme tomu blíže, než kdykoliv předtím. 
Alergie na pyl
Alergie na pyl
To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim.