Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Brusnice borůvka

Další názvy:
Borůvka černá, Vaccinium Myrtillus
Brusnice borůvka je asi 50 cm velký opadavý lesní keřík pocházející ze severní Evropy, který patří do čeledi brusnicovitých a kvete od dubna do června drobnými bílými květy. Plody jsou drobné, temně modré jedlé bobule, které jsou příbuzné borůvkám. Již od středověku byly používány k léčebným účelům, zatímco jejich šťáva se tradičně používala k barvení prádla a papíru. V současnosti jsou spojovány s řadou zdravotních přínosů, od snížení rizika onemocnění srdce, kardiovaskulárního systému, snížení hladiny cukru v krvi, některých druhů rakoviny až po zlepšení zraku.

Podobně jako většina bobulí je brusnice borůvka bohatá na živiny. Podobně jako klasické borůvky obsahují přibližně 85% vody a poměrně velké množství manganu a vitamínů C a K. Jsou známé především pro svůj vysoký obsah antioxidantů, které chrání organismus před volnými radikály a nemocemi. Ukazuje se, že bobule, včetně borůvek, patří mezi potraviny s nejvyšší hladinou antioxidantů.
Dále
obsahují třísloviny a karotenoidy. Borůvky mají výjimečný vliv na organismus. Zlepšuje pružnost a propustnost cév, využití najdou při průjmových onemocněních, protože podporují dezinfekci střev a má protizánětlivé účinky.

Předpokládá se, že za většinu zdravotních přínosů těchto bobulí jsou zodpovědné antokyany patřící do skupiny flavonoidů, což jsou silné antioxidanty s protizánětlivými účinky. Brusnice borůvky mají schopnost zlepšit zrakové funkce. Jsou oblíbeným přírodním lékem používaným ke snížení hladiny cukru v krvi u osob s diabetem druhého typu. Dokážou snížit krevní tlak, přispívají ke správné hladině cholesterolu a pomáhají předcházet krevním sraženinám, čímž zlepšují zdraví srdce. Mohou také zlepšit mozkovou činnost

Kromě využití plodů brusnice borůvky lze využít i listy, ze kterých se připravuje odvar, a který pomáhá ke snížení cholesterolu v krvi, při zánětech močových cest, nebo k výplachům ústní dutiny a pozitivní vliv má i na kožní onemocnění jako je například lupénka. Borůvka má významné zastoupení i v přírodní kosmetice, kde je součástí regeneračních krémů, šamponů na podporu růstu vlasů, balzámů a masek.

Brusnice borůvka chrání, vyživuje, zpevňuje, rozjasňuje a zkrášluje pokožku. Působí jako tonikum a stahující prostředek. Silné antioxidanty, zejména antokyany, pomáhají chránit pokožku před UVA zářením. Tyto borůvky přispívají k vitální, zářivé, jemné, pružné a pevnější pleti. Pomáhají redukovat vzhled jemných linek. Jsou vhodné pro všechny typy pleti, obzvláště je ocení citlivá a zralá pleť.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.