Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Badyáník pravý

Další názvy:
Illicium verum, Badyán
Badyáník je stálezelený listnatý strom, který pochází z Asie, konkrétně z Číny, ale lze jej nalézt také v Indii a na Filipínách. Badyáník pravý patří do čeledi badyánikovitých a jeho plody jsou tmavě hnědé, uspořádané do tvaru hvězdy, ve kterých se nachází lesklá vejčitá semena. Právě plody bývají používány jako koření buď samostatně nebo jako součást tzv. perníkového koření. Obsahuje anethol, fytochemikálie a esenciální oleje. Badyán má nasládlou vůní a v tradičním čínském léčitelství se používal jako lék na velkou spoustu zdravotních potíží jako například proti bolesti žaludku, zácpě, nadýmání, pro podporu spánku, bronchitidě, nebo dokonce revmatismu.

Bývá přidáván do sirupů proti kašli a má antivirové a antiseptické účinky. Z badyánu se nejčastěji dělá odvar, nebo esenciální oleje, které se vyrábějí destilací z čerstvých nebo částečně sušených plodů. V kosmetice se používá především do mýdel, parfémů a zubních past. Badyán je vhodné užívat střídmě, protože při překročení uvedeného dávkování může zpomalovat krevní oběh. Existuje ještě jeden druh Badyáníku a tím je Badyáník posvátný, na který si ovšem musíme dát dobrý pozor. Jeho plody jsou totiž toxické.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.