Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Arónie černá

Další názvy:
Aronie melanocarpa, černý jeřáb, temnoplodec
Arónie černá jiným názvem také Temnoplodec nebo Jeřáb černý. Je nenáročná rostlina patřící do čeledi růžovitých a vhodná do všech typů zahrad. Pochází ze Severní Ameriky a do Evropy se dostala až koncem 20. století. Dosahuje výšky 2 - 3 metry. Plody Arónie jsou temně fialové až černé, rostou v menších hroznech, a jsou významným antioxidantem. Áronie má velký obsah vitamínů C, E, betakarotenu, rutinu, vlákniny, antokyany a flavonoidy, které jsou známy jako látky výrazně posilující imunitní systém. Dále mnoho důležitých minerálů jako je hořčík, železo a jód. Arónie má velké množství benefitů pro náš organismus. Snižuje hladinu cholesterolu, posiluje funkci ledvin a jater, pomáhá při ateroskleróze, gastritidě a chudokrevnosti, zpevňuje cévy, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a jelikož obsahuje sorbit je vhodný i pro diabetiky.

Arónie je nejlepší čerstvá, ale dá využít i klasicky ve formě džemů, sirupů, tinktury nebo odvaru z listů, které snižují kyselost organismu. V potravinářství se používá k výrobě potravinářského barviva a v kosmetickém průmyslu se používá do antiage krémů.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.