Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Alfa-lipoová kyselina

Další názvy:
ALA, Alpha lipoic acid
Jedná se o nasycenou mastnou kyselinu, někdy označovanou jako kyselina thiooktová. Patří do skupiny vitamínů B. V těle se nachází ve všech buňkách, které vytvářejí mitochondrie, kde pomáhá enzymům přeměňovat živiny na energii. Je rozpustná ve vodě i v tucích. Můžeme ji najít v červeném mase, orgánech (játra, ledviny, srdce), zelené zelenině, brokolici, růžičkové kapustě, špenátu, dále v rajčatech a bramborách.

Kyselina lipoová navíc pomáhá zesilovat pozitivní účinky dalších důležitých antioxidantů v těle, jako je glutathion a koenzym Q10 – dvě základní sloučeniny v boji proti stárnutí a nemocem. Spolupracuje také s vitamíny skupiny B, aby podpořila produkci energie v těle přeměnou složek potravy - sacharidů, bílkovin a tuků, na uloženou energii pro budoucí využití. Kyselina lipoová to dělá tím, že pomáhá chránit mitochondrie, továrny buněk produkujících energii, před poškozením oxidativním stresem, čímž zajišťuje efektivní produkci energie v těle.
Kyselina alfa lipoová má antioxidační, protizánětlivé účinky, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje inzulinovou rezistenci, zpomaluje stárnutí kůže, zlepšuje funkci nervů, snižuje jejich poškození, zpomaluje progresi syndromu karpálního tunelu, může podporovat hubnutí, může zpomalit progresi Alzheimerovy choroby a riziko srdečních chorob.

Kyselina alfa-lipoová se účastní přeměny aminokyselin BCAA na energií potřebnou pro práci svalů. Tato látka je důležitý antioxidant. Je účinná proti rozvoji cukrovky, protože držuje stálou hladinu cukru v krvi.


Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.