Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Alergie na pyl

To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim. 

Co je senná rýma?

Senná rýma nastává, když náš imunitní systém reaguje na alergeny, jako je právě pyl. Alergen je něco, co poté vyvolává alergickou reakci. Imunitní systém reaguje na tuto látku uvolněním histaminu a dalších chemikálií do krevního oběhu. Nejběžnějším alergenem jsou pyly z rostlin, stromů, trav nebo různých druhů plevele.

Pyl rostlin opylovaných hmyzem (entomofilní pyl) je příliš "těžký" na to, aby vydržel ve vzduchu dlouho a je tak méně pravděpodobné, že vyvolá alergickou reakci. Naproti tomu anemofilní pyl je ten, který je spojen s alergiemi. Je to proto, že částice tohoto pylu jsou malé a lehké. Tím jsou schopny se šířit vzduchem a dostat se do plic nosem a ústy. Pokud zaznamenáte alergickou reakci, je to proto, že imunitní systém vyhodnotí pyl jako nebezpečný, začne uvolňovat histamin a tím spustí příznaky alergie.

jak funguje alergie na pyl brainmarket

Zatímco senná rýma často začíná v mladém věku, může kdykoli zaskočit kohokoli z nás. Někdy příznaky sezonních alergií v průběhu let slábnou, ale mohou se zase znovu objevit v pozdějším věku. Na jaře pochází nejvíce pylů ze stromů, během léta se vzduchem šíří pyl trávy a na podzim je to pyl z plevele. Každý strom, květ i plevel uvolňuje pyl, ale ne všichni mají pro tyto pyly zvýšenou citlivost nebo alergickou reakci. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, co přesně způsobuje příznaky alergie. Existují stromy nebo květiny, které produkují pyly a jsou schopné je přenést i na velkou vzdálenost. Může být pak těžké rozpoznat, která rostlina přesně alergii způsobuje. Jednou z takových rostlin je Ambrózie. Ambrózie je rostlina, která jako jedna z mála produkuje největší množství svého pylu na podzim. Téměř třetina pacientů trpících alergií na ambrózii má také alergickou reakci na určité potraviny. Patří mezi ně okurky, melouny, cukety, slunečnicová semínka, banány nebo heřmánek. Mezi další rostliny, které na podzim produkují pyl patří kopřivy, pelyněk, šťovík nebo jitrocel.

Neléčené příznaky sezonní alergie způsobují to, že nás negativně ovlivňují v každodenní činnosti a mohou také urychlit nástup astmatických záchvatů. Přibližně 80% osob s astmatem trpí také sezónními alergiemi. A platí to i naopak. Stejný pyl a alergeny, které vyvolávají příznaky sezonní alergie, mohou způsobit astmatické záchvaty, které se projevují sípáním, dušností, tlaku na hrudi a potížemi s dýcháním. Lidé se sníženou imunitou, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a jinými potížemi dýchacích cest musí zvládat příznaky sezonní alergie, aby zabránili dalším komplikacím. Mohou pomoci změny ve stravě, zařazení správných přírodních doplňků, éterických olejů a celková změna životního stylu. 

Běžné příznaky alergie

Příznaky alergie způsobují, že se prostě necítíme v kondici. Závažnost příznaků alergické rýmy se sice v jednotlivých ročních období mohou lišit, určitě je pravdou, že i tak mají tyto příznaky vliv na náš každodenní život. Zatím není jasné, proč se příznaky sezónních alergií zhoršily, ale je jasné, že v průběhu posledních 30 let se zvýšil počet osob, které mají alergie na pyl, plísně a některé druhy potravin. Podle Johns Hopkins Medicine jsou alergie vlastně poruchami imunitního systému. Tělo nadměrně reaguje na neškodné látky a ihned vytváří protilátky, které začínají útočit. A právě to způsobuje příznaky. 

jake jsou symptomy alergie na pyl brainmarket infografika CZ

Mnoho příznaků senné rýmy je podobných jako u běžného nachlazení nebo infekce dutin. Zatímco ale nachlazení jak přišlo, tak také odejde, příznaky sezónní alergie nezmizí, dokud určitá rostlina pyl produkuje. Pokud je alergenem pyl, plíseň nebo jiná látka ve vzduchu, příznaky se obvykle projevují v plicích, nosu a očích. Naopak potravinové alergie většinou postihují ústa, žaludek, nebo mohou způsobit kožní vyrážky. 

Mezi běžné alergie patří:

  • Rýma
  • Kýchání
  • Nadměrná tvorba hlenu
  • Snížená koncentrace a rozhodování
  • Astma
  • Nízký krevní tlak
  • Kopřivka 
  • Ekzém
  • Podrážděnost
  • Vyčerpanost a poruchy spánku
  • Svědění a slzení očí
  • Bolesti hlavy
  • Dušnost

symptomy_alergie_Infografika-BrainMarket_CZ

 

Přímo alergii zabránit nelze, ale můžete zmírnit její příznaky. Kromě toho, že se pokusíme omezit kontakt s alergenem (u osob se sezonní alergií je to velmi obtížné) můžeme potlačení příznaků podpořit některými z doplňků stravy. 

Stres a alergie

Stres hraje velkou roli v imunitním systému a velký stres může vést k příznakům alergie. Podle Britského institutu pro alergie a enviromentální terapii, stres projevy alergie zhoršuje a jakmile se stres menší, zmírní se o projevy alergie. Těhotné ženy, dokonce i ty, které nikdy předtím alergiemi netrpěly, jsou náchylnější k sezónním rýmám a projevům alergie. Ve skutečnost 1 ze 100 těhotných žen trpí během těhotenství astmatem a mnohem více jich trpí sezónními alergiemi. Jakékoli léčení příznaků alergie během těhotenství je obtížné, protože většina léků na předpis se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Naštěstí existuje spousta přírodních doplňků stravy, které jsou bezpečné a to i pro děti, těhotné ženy, nebo starší osoby. Léky na alergickou rýmu jako jsou antihistaminika, kortikosteroidy a dekongestiva sice pomáhá proti účinkům histaminu produkovaného tělem, ale mají také spoustu vedlejších účinku jako jsou:

  • Ospalost
  • Suchost očí, nosu a úst.
  • Neklid
  • Žaludeční potíže
  • Bušení srdce
  • Nespavost
  • Neobvyklé krvácení

U dětí mohou být nežádoucí účinky spojené s nočními můrami, žaludeční nevolností nebo zhoršenými kognitivními funkcemi. Farmaceutické léky zkrátka nejsou pro každého. A navíc tyto léky neřeší konkrétní alergii, ale pouze její příznaky. Ve skutečnosti se mnoho z nich nedoporučuje těhotným a kojícím ženám nebo ženám s vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, onemocněním ledvin nebo jater, glaukomem nebo problémy se štítnou žlázou.

Potraviny, kterým je třeba se během sezóny alergií vyhnout:

  • Alkohol
  • Kofein
  • Mléčné výrobky
  • Čokoláda
  • Arašídy
  • Cukr
  • Umělá sladidla
  • Průmyslově zpracované potraviny
  • Melouny
  • Banány
  • Okurky
  • Slunečnicová semínka
  • Měkkýši
  • Echinacea
  • Heřmánek
  • Pšenice
  • Sója

Je třeba se vyvarovat všech potravin, na které máme zvýšenou citlivost. Abychom poznali, které potraviny to jsou, je nejvhodnější řešení tzv. eliminační dieta, která nám pomůže rozeznat potraviny, které mohou alergii zhoršit. Potraviny, které běžně zhoršují příznaky senné rýmy zahrnují alkohol, kofein, mléčné výrobky, čokoládu, arašídy, cukr, pšenici, citrusy a čokoládu. Mnoho běžně používaných konzervačních látek včetně hydrogensiřičitanu sodného, hydrogensiřičitanu draselného, siřičitanu sodného a umělých sladidel. Ty můžou přispět k dalším příznakům senné rýmy. Doporučuje se vyhnout se sušenému ovoci, džusům, krevetám a jakkoli vysoce zpracovaným potravinám. Mnoha lidem navíc pomůže, pokud se vyhnou potravinám, které způsobují produkci hlenu. Mezi takové patří například mléčné výrobky. Běžné mléčné výrobky, lepek, cukr, kofeinové nápoje a jakékoli potraviny, na které jste citliví, můžou zhoršit příznaky alergie.  

Naopak existují potraviny, které nám mohou pomoci zmírnit příznaky alergie. Mezi takové potraviny patří med, kořeněná jídla, vývar, ananas, jablečný ocet, čerstvá zelenina, maso, drůbež (z volného chovu), ryby. Mezi těmito potravinami určitě dominuje med a to z dobrého důvodu. V randomizované kontrolované studii publikované v International Archives of Allergy and Immunology, měli pacienti, kteří konzumovali med, významně lepší výsledky, než pacienti užívající konvenční léky na alergii. [2] Med působí na zmírnění příznaků tím, že obsahuje pyl, který alergii způsobuje. Několik polévkových lžic denně může pomoci od většiny příznaků senné rýmy. Pokud Vás v průběhu alergie trápí zahlenění, je vhodné zařadit potraviny jako je česnek, cibule, zázvor, skořice nebo kajenský pepř. Tyto potraviny pomáhají vykašlávání hlenu. Podobně funguje i vývar z kostí, který kromě toho také pomáhá snižovat zánět v těle a posiluje imunitní systém. Mezi vhodné potraviny patří také ananas. Kromě vitamínu C a B obsahuje také enzym bromelain, který pomáhá snížit alergickou reakci. V tomto období by jste měli zařadit i čerstvou zeleninu a to hlavně mangold, který má vysoký obsah kvercetinu, dále zelí, mrkev, řepu nebo batáty. Z bílkovin je vhodné zařadit ryby jako je losos, dále drůbeží maso (nejlépe z volného chovu), hovězí nebo jehněčí maso.

Kromě vyřazení některých potravin, je dobré naopak zařadit několik kvalitních přírodních doplňků. K dosažení výsledků je potřeba takové doplňky stravy užívat 30-60 dní před prvními příznaky alergie.

1.) Spirulina -  je jednou z nejvíc prozkoumaných doplňků a podle lékařského centra University of Maryland spirulina zastavuje uvolňování histaminu, který způsobuje příznaky alergie. Ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii bylo prokázáno, že konzumace spiruliny významně zlepšuje příznaky kýchání, ucpání nosu a svědění pokožky.[2] Užívá se 1 čajová lžička denně.

2.) Kvercetin - kvercetin je flavonoid, který dodává ovoci a zelenině její sytou barvu, zastavuje produkci a uvolňování histaminu. Studie ukazují, že kvercetin má silné protizánětlivé vlastnosti a tím je Nicméně bychom měli mít na paměti, že kvercetin může narušit účinnost některých léků včetně antibiotik, nebo léků na ledviny a játra. Užívá se 1000 mg denně. 

3.) Devětsil - tradičně se používá k léčbě bronchitidy, zahlenění nebo astmatu. V nedávné studii u osob trpících sennou rýmou však bylo zjištěno, že jsou stejně účinné jako některé léky proti senné rýmě.[3] Malé děti, těhotné nebo kojící ženy by měly užívat jen malé množství. Užívá se 500 mg denně.

4.) Probiotika - probiotické bakterie jsou živé organismy, které udržují zdravou střevní mikroflóru a kromě toho pomáhají posilovat imunitní systém a působí jako prevence alergií. Zatímco studie týkající se užívání probiotik jsou v začátcích, studie z European Annals of Allergy and Clinical Immunology podporují zjištění, že probiotika mohou být účinnou léčbou při alergiích.[4] Užívá se 50 miliard denně. 

5.) Vitamin A - posiluje imunitní systém, bojuje proti zánětu a má antihistaminové vlastnosti. Užívá se 2000 mikrogramů denně.

6.) Bromelain - bromelain je enzym, který se nachází v ananasu. Pomáhá snižovat otoky nosu a dutin a zmírňuje příznaky senné rýmy. Doporučuje se 1000 mg denně.

7.) Zinek - zinek pomáhá léčit únavu nadledvin způsobenou chronickým stresem. Jak již bylo řečeno, stres zhoršuje příznaky sezónních alergií a pomáhá regulovat to, jak naše tělo ukládá histamin. Doporučujeme 30 mg denně. 

8.) Kopřiva dvoudommá - obsahuje antihistaminika a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat produkci histaminu způsobujícího příznaky. Pokud užíváte lithium, sedativa, léky na ředění krve, léky na cukrovku nebo vysoký krevní tlak, měla by jste mít na paměti, že kopřiva může být v kontraindikaci s těmito léky. Užívá se 300-500 mg denně.

Pár rad, které vám pomůžou cítit se lépe

1.) Esenciální oleje - oleje jako je například mentol, eukalyptus, levandule nebo máta peprná pomáhají k uvolnění nosu od rýmy, zlepšují oběh a pomáhá při stresu. Stačí pár kapek do difuzéru, které mohou zmírnit příznaky senné rýmy.

2.) Akupunktura - ve studii zveřejněné v časopise American Journal of Chinese Medicine akupunktura snižuje příznaky spojené se sezónní alergií u 26 osob a to bez vedlejších účinků.[5]

3.) Dostatečná hydratace - každý den vypijte 6-8 sklenic vody. Pokud nastane dehydratace, zvyšuje se taky zahlenění.

4.) Omezte vystavení pylům - ve dnech s vysokým množstvím pylu, nebo ve dnech, které jsou

5.) Sprcha před spaním - pyly se mohou udržovat jak na pokožce, tak i ve vlasech a přes noc se tím alergie může zhoršit, proto je dobré dbát na sprchu před spaním.

6.) Vyprané oblečení a ložní prádlo 

7.) Vyměňte koberce za podlahy s pevným povrchem - koberec v sobě udržuje nejen prach, ale i pyly, které lze jen těžko vysát. Pokud máte výrazné příznaky sezónní alergie, mohlo by prospět nahradit koberce za plovoucí podlahy. 

8.) Pravidelný úklid - pyl a prach se usazuje téměř všude, proto je pravidelný úklid nezbytný a to zejména v ložnici.

9.) Dveře a okna nechte raději zavřené - pokud je ve vzduchu větší množství pylu, nechte dveře i okna zavřená, aby jste tak omezili vystavení pylu. 

Alergická onemocnění, včetně senné rýmy a alergií na potraviny se v posledních deseti letech dramaticky zvýšila. Podávané léky pouze zmírňují příznaky. Do začátku je dobré odstranit z jídelníčku potraviny, na které jste citliví a budete jíst potraviny, které posilují imunitní systém.  

 

 

[1] https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis

[2] The effects of spirulina on allergic rhinitis, Cemal Cingi 1Meltem Conk-DalayHamdi CakliCengiz Bal, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18343939/ 

[3] Randomised controlled trial of butterbur and cetirizine for treating seasonal allergic rhinitis, Andreas Schapowal, consultant in ear, nose, and throat medicine on behalf of Petasites Study Group, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC64514/ 

[4] Birch pollen honey for birch pollen allergy--a randomized controlled pilot study, K SaarinenJ JantunenT Haahtela, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21196761/

[5]

Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí je pro mnoho lidí důležitým cílem, který může významně zlepšit zdraví a kvalitu života. Proces snižování hmotnosti však není jen o kaloriích a cvičení, ale zahrnuje řadu faktorů, které ovlivňují metabolismus, hormonální rovnováhu, psychologické aspekty a životní styl. Tento článek poskytne komplexní pohled na hubnutí, včetně vědecky podložených strategií, které vedou k dlouhodobému úspěchu.
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických a emocionálních symptomů, které se objevují v luteální fázi menstruačního cyklu, tedy obvykle týden až dva před menstruací. Tento syndrom postihuje mnoho žen v reprodukčním věku a má významný dopad na kvalitu života. V tomto článku se podíváme na příčiny, příznaky a možnosti zmírnění PMS.
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Těhotenství je jedním z nejvýznamnějších období v životě ženy, kdy se tělo přizpůsobuje novým potřebám rostoucího plodu. Správná výživa a dostatečný příjem vitamínů a minerálů jsou klíčové pro zdraví matky i dítěte. Tento článek se zaměřuje na nejdůležitější vitamíny a minerály, které by měly být součástí stravy těhotné ženy.
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, které hrají klíčovou roli ve zdraví člověka. Jsou nezbytné pro správnou funkci mozku, srdce, očí a imunitního systému. Přestože jsou často spojovány s rybami a mořskými plody, existují rostlinné zdroje vhodné pro vegany. Tento článek se zaměřuje na význam omega-3 mastných kyselin pro vegany, jejich hlavní zdroje v čele s mořskými řasami, a proč jsou důležité pro celkové zdraví.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z