Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

B-Complex a vitamíny skupiny B. Proč jsou důležité a jak vybrat kvalitní?

Energie, regenerace a růst svalů, kvalita kůže, pivo, maso, kvasnice, ano! Tyto všechny věci mají, co dočinění s vitamíny skupiny „B.“ Jak? Proč? Kolik? Z čeho? Pojďme si to jednou provždy ujasnit!

Co vlastně jsou a kde se vzaly?

„Béčka“ neboli vitamíny skupiny B, konkrétně jde o vitamíny B1, B2,B3, B5,B6,B7,B9 a B12.  Byly vůbec první objevené ve vodě rozpustné vitamíny (předstihnul je pouze v tucích rozpustný vitamín A), jsou označovány čísly, ta udávají pořadí, v jakém byly objevovány.

Vitamíny skupiny B jsou  jedny z mnoha vitamínů rozpustných ve vodě, to znamená, že tělo nepotřebuje k jejich vstřebání tuk! Ano, slyším to z plno stran, že tělo bez tuku nevstřebá vitamíny, ale tuk je nezbytný pouze pro 4 vitamíny a to A, D, E, K. Vidíte tam B? Já ne!????


Na druhou stranu tělo neumí tyto vitamíny neumí: „nechat na horší časy,“ tudíž jsme odkázáni na jejich každodenní konzumaci a doplňování, jak ze stravy, popřípadě doplňků stravy.

Skupina B vitamínů obsahuje celkem osm vitamínů, přičemž každý z nich má pro lidský organismus specifický přínos. Podílí se na rozkladu bílkovin, sacharidů a tuků, na přeměně energie, na dělení buněk, na tvorbě červených krvinek a nervových buněk, na syntéze DNA a dalších procesech. Podporují také zdraví pokožky a snižují únavu.

Nyní si zodpovíme otázku: „Z čeho ?“ Obecně řečeno vitamíny B jsou hojně zastoupené v bílkovinách (mnemotechnická pomůcka B=B) Například maso, vnitřnosti, mléčné produkty, vejce . Dalšími významnými zdroji může být obilí a produkty z něj vyrobené, pivovarské kvasnice, semínky, oříšky, mléčné výrobky, brambory, jsou takřka ve všem!

Proč doplňovat „Béčka?“

Hrají zásadní roli v energetickém metabolismu, to znamená, že umožňují jídlo, které sníte přeměnit na energii, kterou následně spotřebujete! Podporují funkci orgánů! Všechny orgány jsou na těchto vitamínech závislé, jak z pohledu energie, tak výživy, jejich dostatek tak může pomoci optimalizovat a zefektivnit jejich funkci. Nesmírnou roli hrají také u těhotných žen, které mají kvůli těhotenství a vývoji plodu větší spotřebu a je nutné tento deficit alespoň anulovat!

Vitamín B1 (odborně nazývaný Thiamin)

Je první ze skupiny B, při jeho nedostatku (avitaminóze) se objevují neurologické potíže, popřípadě nemoc typická pro staré japonské rybáře s názvem beri-beri. Jejich hlavními úkoly jsou: funkce v metabolismu sacharidů a správné fungování nervů.

Hlavními zdroji jsou: maso, mléko, vaječné žloutky, játra, luštěniny, obiloviny, kvasnice a špenát.

Doporučená denní dávka (DDD) je 1-1,4 mg. Náš B-KOMPLEX vám poskytne miligramů 50! Což je asi 4500% dávka pro maximální doplnění! Ale nemusíte se bát, tělo si s přebytečnými vitamíny rozpustnými ve vodě umí poradit, a to opravdu bravurně, zkrátka je jednoduše vyloučí močí.

Vitamín B2 (Riboflavin)

Účastní se mnoha procesů jako například: růst organismu, vstřebání a mobilizaci železa, Kyseliny listové (B9) a Niacinu (B3) dále hraje důležitou roli při přenosu elektronů v dýchacím řetězci!

Jak poznat nedostatek? : Únava, poruchy koncentrace, afty, praskliny v koutcích v extrémním případě anémie neboli chudokrevnost.  Zdroje jsou stejné jako u B1, jen můžeme přihodit například sýry, ryby nebo listovou zeleninu. Doporučená denní dávka je někde mezi 1,2-1,5 mg. Náš produkt opět dodá 50 mg! S touto dávkou si vaše tělo opravdu nebude mít možnost stěžovat na nedostatek!

B3 (Niacin)

Tato větev vitamínů skupiny B má za úkol především metabolizace látek v těle a tvorba některých životně důležitých hormonů.  Hojně se s ním můžeme setkat v energetických nápojích, ale pozor jeho nadměrná konzumace blokuje uvolňování mastných kyselin a jejich metabolizace, popřípadě zhoršuje funkce jater. Opakem je nedostatek, ten se projevuje drsnou pokožkou, únavou, průjmem nebo demencí. Podstatnými zdroji jsou již výše uvedené potraviny. 

Doporučená denní dávka je 13-18 mg. V našem B KOMPLEXU najdete 625% DDD v podobě 100 mg, která vašemu tělu dodá dostatečnou dávku a zároveň ho nebude zbytečně zatěžovat.

B5 (Kyselina pantothenová)

V těle se součástí koenzymu A, název vychází z řeckého PANTOTHEN=všude. Tento vitamín se podílí v metabolismu, kde pomáhá vstřebávat sacharidy, bílkoviny i tuky. I deficitem tohoto vitamínů se střetáváme velice zřídka, většinou u chronicky podvyživených jedinců. Nedostatek se může projevovat: únavou, slabostí, křečemi, třesem, poruchami spánku. Tento vitamín se nachází alespoň v malém množství takřka v každé potravině.

Člověk by měl přijmou denně okolo 5-7 mg, náš doplněk vám poskytne miligramů 50! Takže žádný strach, v nedostatku se rozhodně pohybovat nebudete!

B6 (Pyridoxin)

Jako důležitý koenzym se účastní asi 100 enzymatických procesů v těle. Působí opět jako prostředek, který v potravy vstřebává živiny, ale mimo jiné se podílí na syntéze hemoglobinu (červeného barviva krve) a krvetvorbě celkově . Nedostatek poznáme podle popraskaných koutků úst, dušností nebo zhoršenou regenerací po výkonu. S nedostatkem se setkáváme velice ojediněle, náchylnou skupinou můžou být alkoholici. Pyridoxin najdeme opět v mase, mléčných výrobcích, banánu, rýži a mnoha dalších potravinách.

DDD se pohybuje mezi 1,6-2 mg, nejjednodušším způsobem zapříčinění deficitu může být opět náš suplement, který vám opět nabídne dostatečnou dávku v podobě 50 mg!


B7(Biotin)

Je účastníkem mnoha chemických procesů v těle, například na syntéze (spojování) mastných kyselin a aminokyselin (pomáhá nám stavět bílkoviny, které tělo využívá k regeneraci) Jeho nedostatek se u nás vyskytuje velice zřídka, ohroženou skupinou mohou být lidé konzumující syrová vejce, ty obsahují antinutriční (látku blokující vstřebání B7)) nazývanou avidin. Nedostatek se může projevovat únavou, svalovou bolestí, zhoršenou regenerací, depresemi nebo až mentální anorexii. Hojně ho můžeme nalézt ve vaječném žloutku, mléku, kvasnicích, sóji, luštěninách nebo játrech.

Dospělý člověk by měl denně zaručit příjem 30-60 μg. Náš doplněk opět předčí vaše očekávání a nabídne mikrogramů 1000!


B9(Kyselina listová)

Poprvé byla izolována ze špenátu (proto ten název), byla známá pro přidávání do výživy těhotných matek pro zabránění chudokrevnosti. Mezi její hlavní funkce patří tvorba červených krvinek, a syntéza nukleových kyselin. Nukleové kyseliny jsou látky tvořící naši DNA, takže konzumace vitamínu B9 je rozhodně opodstatnitelná. Nedostatek se projevuje dušností, problémy s tvorbo krve, nebo neurologické potíže. Ano! Tušíte správně, hlavními zdroji bude listová zelenina (špenát, kapusta, salát), najdeme ji také v ovoci a ořeších.

Člověk je odkázán na příjem 150-400μg. Náš produkt má přesně 400μg, které pokryjí váš denní potřebu bez problémů.B12(Kobalamin)

Tento silák se podílí na syntéze každé buňky v našem těle, dále zaručuje správný vývoj nervové soustavy, růst organismu, tvorba červených krvinek. I když jsme si říkali, že vitamíny B si tělo skladovat neumí, tak B12 je výjimkou, lidské tělo si v játrech uchovává zásoby přibližně na 5-10 let. To ale neznamená, že není nutný doplňovat, rozhodně nechceme si „vyplácat“ celou zásobárnu jen kvůli špatné výživě nebo nevědomosti! Nedostatek poznáme podle anémie, dušností, únavy, popřípadě neurologickými potížemi. Nyní nastává ten šok, jelikož tento vitamín se v běžné rostlinné stravě nevyskytuje! Najdeme ho v živočišných produktech. DDD představuje 3μg

Ale nezoufejte milí vegani! My pro vás máme řešení v podobě našich „Béček!“ Náš komplex vám přeplní vaše potřeby dávkou 400μg, usnadní vám tím těžké rozhodnutí, zda se vzdát veganské stravy či nikoliv!


 

B13(kyselina alfa lipoová – ALA)

Je látka, produkovaná v těle mitochondriemi. Neboli malými továrničkami na energii, které se vyskytují v každé buňce těla. V těle působí antioxidačně (bojuje s nechtěnými volnými radikály v těle). Čím je ale tak zvláštní? Je rozpustná jak ve vodě, tudíž je možné ji transportovat po celém těle. A funkce? Zabraňuje toxicitě kovů v těle, odstraňuje z těla volné radikály, zlepšuje využití krevní glukózy na energii. Její konzumace je pro člověka životně důležitá, avšak v typické západní stravě není příliš zastoupena. Najít ji můžeme například v zvířecích vnitřnostech, kde se akumuluje nebo v malém množství v zelenině. Doporučená denní dávka pro člověka zatím nebyla stanovena. Náš produkt nabízí 90 mg čisté ALA.


Lipozomální vitamín C

Vitamín C vám asi nemusím představovat, zkrátka je to antioxidant chránící tělo před volnými radikály, náš ale vyniká. Oproti běžným formám jako například Kyselina askorbová, ze které má vitamín C vstřebatelnost asi 10% naše „céčko“ je v Lipozomální formě? Co to znamená? Vitamín C je navázaný na lipozomy, které zcela bez problémů prochází přes stěny buněk. To zaručí vstřebatelnost až 95%!

Betain (Trimethylglycin)

Betain v této formě měl v jedné studii údajně vliv na úbytek svalové tkáně u prasat, u člověka tato skutečnost potvrzena nebyla, avšak jestli se někdy cítíte jako vepř, můžete využít i tento efekt ????.  Dále se používá k léčení poruch vstřebávání aminokyselin v těle. Dále pomáhá udržovat zdraví jater, srdce a ledvin. Zde jsou jeho efekty potvrzené.

ACTIVATED B-KOMPLEX obsahuje v 1 dávce 60 mg. Doporučená denní dávka pro tuto látku nebyla stanovena.

Inositol

Jedná se o cyklický alkohol ovlivňující aktivity neurotransmiterů  v těle jako například serotonin. Používá se jako doplněk pro udržení zdraví nervového systému duševní a emoční pohody.

Doporučená denní dávka opět není stanovena, ale v našich 2 kapslích najdete 40 mg.


Choline Bitartrate

Je látka spadající do skupiny vitamínů B. Napomáhá funkci jater, konkrétně pomáhá při štěpení lipidů (tuků). Dále má blahodárný vliv na funkce nervového systému. V běžné stravě ho můžeme najít například ve vejcích (konkrétně ve žloutcích), špenátu či ořeších.

Referenční hodnota příjmu opět zatím nebyla stanovena, my nabízíme 29 mg ve dvou kapslích.

PABA

Je látka řadící se do skupiny vitamínů B, vyskytující se v hovězích játrech, kvasnicích, mléce či vejcích. Používá se jak ústně, tak bývá obsažena také v opalovacích krémech. Pozitivních efektů na tělo není málo. Chrání tělo před UVB zářením, podporuje krvetvorbu, pomáhá léčit neplodnost u žen, působí velice dobře na zdraví nehtů a vlasů a mírní bolesti hlavy.

25 mg ve dvou kapslích užívaných denně, jako preventivní dávky se uvádí 25-100mg.

CoQ10

A v neposlední řadě Koenzym Q10 ochránce těla před krevními sraženinami, látka snižující vysoký krevní tlak a nepravidelnosti v práci srdce. Dále podporuje výrobu nezbytné energie mitochondriemi v jednotlivých orgánech (srdce, játra, ledviny).

Doručená denní dávka se pohybuje okolo 30-100 mg, našich 20 mg vám alespoň částečně vykryje příjem.

A perlička na závěr, všechny látky v našem produktu jsou 100% veganské, takže se nemusíte bát, že byste ublížili, byť snad jedinému zvířátku.

A co si z toho odnést?

  • Vitamíny skupiny B je nezbytné doplňovat každý den.
  • Některé vitamíny jsou v běžné stravě v omezeném nebo nulovém množství.
  • „Béčka“ jsou důležitá pro udržení zdraví těla, jeho orgánů, kůže, nehtů, vlasů nebo neurologických procesů.

BrainMax Activated B-Complex

BrainMarket přichází se svým novým produktem BrainMax Activated B-complex. Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje všechny vitamíny skupiny B, kterými jsou thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantothenová (B5), pyridoxin (B6), biotin (B7), kyselina listová (B9), kobalamin (B12) a navíc také kyselinu alfa-lipoovou (B13), kterou běžné doplňky stravy neobsahují. Navíc tento produkt obsahuje vitamin C, který kromě jeho antioxidační schopnosti zlepšuje vstřebávání těchto látek.

Mimo vitamíny BrainMax Activated B-complex obsahuje další látky, které jsou v běžné stravě obsaženy jen ve velmi malém množství. Jedná se o

Proč ACTIVATED B-KOMPLEX?

  • Všechny „béčka“ ve více než 100% doporučeném denním příjmu
  • Všechny látky 100% veganské (i s kapslí)
  • Přidaná hodnota v podobě látek, které se ve většině jiných B-KOMPLXECH nevyskytují.
  • Jen 2 tablety denně pro maximální efekt

Rostislav Nestrašil

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.  

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z