Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Acetylcholin

biologické pojmy
Acetylcholin je neurotransmiter, látka fungující jako chemický posel v mozku, který je produkován v temenním laloku mozku. Hraje hlavní roli při tvorbě vzpomínek, koncentraci, logickém uvažování nebo vytváření nových nervových synapsí. Z toho důvodu se mu někdy přezdívá molekula paměti. Dalšími důležitými rolemi acetylcholinu jsou podpora pozitivní nálady, zatímco usměrňuje negativní emoce jako jsou strach a zlost. V těle zdravých lidí se produkuje dostatečné množství acetylcholinu z jeho prekurzoru – cholinu. Stres a narůstající chronické nemoci snižují schopnost produkce acetylcholinu. Zdravá strava bohatá na cholin může pomoci podporovat produkci acetylcholinu a doplňky stravy jsou k dispozici pro lidi s nedostatkem cholinu ve stravování. Bohaté na cholin jsou vejce, mléčné výrobky, hovězí játra, treska a kuře, tofu, sójové mléko, brokolice, květák, špenát, arašídy, mandle a fazole. Porucha acetylcholinových drah v mozku může vést k ADD (porucha pozornosti), ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) nebo až k rozpadu osobnosti (např. způsobuje Alzheimerovu chorobu). Hladiny acetylcholinu mají tendenci klesat během stárnutí a tento pokles souvisí s výpadky krátkodobé paměti, na něž si senioři tak často stěžují.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.