Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

9 přínosů Ashwagandhy

Ashwagandha neboli Withanie snodárná (Withania somnifera) či indický ženšen je starověká léčivá bylina, která byla objevena v Indii v rámci tradičního indického lékařství nazývaného Ájurvéda. 

Název Ájurveda znamená věda o životě a dlouhověkosti. Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává ájurvédskou medicínu za účinný medicínský systém. Podstatou Ajurvédy je hledání a léčba nemocí, nikoli pouze potlačování příznaků. Kromě toho klade důraz na prevenci nemocí za pomocí vyvážené stravy, celkové životosprávy, bylin a cvičení. 
Právě jednou z ajurvédských bylin, která chrání naše tělo před nemocemi a nabízí řadu zdravotních výhod včetně duševního zdraví je Ashwaganda.

Ashwagandha je z vědeckého hlediska klasifikován jako „adaptogen“. Adaptogeny, snižují oxidační stres (proces vedoucí k poškození buněk a zrychlení stárnutí) a pomáhají tělu zvládat stres. Kromě toho mohou napomáhat k rovnováze hormonů a zlepšit kvalitu spánku.

Může snížit hladinu cukru v krvi 

V několika studiích bylo prokázáno, že Ashwagandha snižuje hladinu cukru v krvi. Dle určité studie Ashwagandha napomáhá ke zvýšené produkci inzulínu a zároveň zvyšuje citlivost na inzulín ve svalových buňkách. Prostřednictvím toho dochází ke snížení hladiny cukru v krvi. 


Může zvýšit hladinu testosteronu a zvýšit plodnost u mužů

Doplňky obsahující Ashwagandhu mohou mít pozitivní vliv na hladinu testosteronu a reprodukční zdraví.

Během studie u 75 neplodných mužů, vykazovala skupina léčená ashwagandhou zvýšený počet spermií a jejich pohyblivost.
Kromě toho vedla léčba k významnému zvýšení hladiny testosteronu a hladiny antioxidantů. 

V další studii měli muži, kteří dostávali ashwagandhu podstatně lepší kvalitu spermií a již po 3 měsících léčby otěhotnělo 14% párů.

Může snížit hladinu kortizolu

Testosteron však není jediným hormonem, se kterým Ashwagandha dělá divy. Kortizol je známý jako stresový hormon jelikož k jeho uvolňování dochází při reakci na stres či při nízké hladině cukru v krvi. Pokud dojde ke zvýšení hladiny kortizolu, může zároveň dojít ke zvýšení hladiny cukru v krvi a to má za následek ukládání tuku v břiše.

,,Mezi kortizolem a testosteronem je vždy velmi úzká spojitost. Je třeba mít na paměti, že příroda správně nastavila naše těla tak, aby v případě ohrožení a boje - kdy nám vystřelí kortizol a bystří naše reakce - se vždy utlumila produkce testosteronu."

Během studie u dospělých s chronickým stresem, dosáhla skupina, která využívala Ashwagandhu, podstatně většího snížení kortizolu ve srovnání s kontrolní skupinou. U těch, kteří užívali nejvyšší dávku, došlo v průměru k 30% snížení.

Ashwagandha může snížit stres, úzkost a příznaky deprese

Ashwagandha je zejména známá pro svou schopnost snižovat stres.

Při výzkumu 64 lidí s chronickým stresem, došlo u lidí, kteří pravidelně doplňovali Ashwagandu, v průměru o 69% snížení úzkosti a nespavosti. Kromě toho další studie ukázaly, že Aswaganda může také mírnit příznaky u lidí se stresovými a úzkostnými poruchami

Co se týče deprese, ačkoli máme k dispozici pouze omezený výzkum, provedená studia naznačují, že Ashwagandha může mít pozitivní vliv i v této oblasti.

Může zvýšit svalovou hmotu a sílu


Při výzkumu bezpečnosti, snášenlivosti a zároveň účinnosti Ashwagandy, kdy bylo zdravým mužům denně podáváno 750 až 1250 mg rozdrceného kořene Ashwagandy, bylo zjištěno, že u mužů došlo k nárůstu svalové hmoty a síly, a to v některých případech, již po 30 dnech.

V další studii pak bylo prokázáno, že kromě nárůstu síly a zvýšeného podílu svalové hmoty, došlo také ke snížení tělesného tuku v těle. 

Může působit protizánětlivě 

Několik studií na zvířatech ukázalo, že Ashwagandha působí protizánětlivě.
Studia na lidech pak zjistila, že zvyšuje aktivitu imunitních buněk, které bojují s infekcí a pomáhají tak tělu předcházet zánětům.

Může snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů

Kromě svých protizánětlivých účinků může mít Ashwagandha pozitivní vliv na zdraví srdce díky snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů.
Při studiích na zvířatech bylo zjištěno, že významně snižuje hladiny těchto krevních tuků. V případě potkanů došlo dokonce o 50% snížení hladiny cholesterolu a 45% triglyceridů.

Nicméně při studiích na lidech již nedocházelo k takto výrazným výsledkům. I přesto však zde došlo k 17% snížení LDL (špatného) cholesterolu a 11% snížení hladiny triglyceridů.

Může podpořit imunitu 

Ashwaganda, jako adaptogen s vysokým množstvím alkaloidů, saponinů, steroidních laktonů, aminokyselin, vitamínů a minerálů je skvělým stimulem pro naši imunitu.

Díky tomuto bohatému mixu živin a účinných látek funguje navíc Ashwagandha jako optimalizér našich funkcí. Dokáže jak stimulovat, tak potlačovat tělní procesy tak, jak je to potřeba k nastolení rovnováhy. 

Může zlepšit funkci mozku, včetně paměti

Provedená studie na zvířatech naznačují, že ashwagandha, díky podpoře antioxidační aktivity, která chrání nervové buňky před škodlivými volnými radikály, může zmírnit problémy s pamětí a funkcí mozku způsobené poraněním nebo onemocněním.

Martina Kuchařová 

Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí coby komplexní přístup ke zdravému snižování hmotnosti
Hubnutí je pro mnoho lidí důležitým cílem, který může významně zlepšit zdraví a kvalitu života. Proces snižování hmotnosti však není jen o kaloriích a cvičení, ale zahrnuje řadu faktorů, které ovlivňují metabolismus, hormonální rovnováhu, psychologické aspekty a životní styl. Tento článek poskytne komplexní pohled na hubnutí, včetně vědecky podložených strategií, které vedou k dlouhodobému úspěchu.
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS): Příčiny, příznaky a možnosti jejich zmírnění
Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických a emocionálních symptomů, které se objevují v luteální fázi menstruačního cyklu, tedy obvykle týden až dva před menstruací. Tento syndrom postihuje mnoho žen v reprodukčním věku a má významný dopad na kvalitu života. V tomto článku se podíváme na příčiny, příznaky a možnosti zmírnění PMS.
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství
Těhotenství je jedním z nejvýznamnějších období v životě ženy, kdy se tělo přizpůsobuje novým potřebám rostoucího plodu. Správná výživa a dostatečný příjem vitamínů a minerálů jsou klíčové pro zdraví matky i dítěte. Tento článek se zaměřuje na nejdůležitější vitamíny a minerály, které by měly být součástí stravy těhotné ženy.
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Mořské řasy: Neocenitelný zdroj omega-3 mastných kyselin pro vegany
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, které hrají klíčovou roli ve zdraví člověka. Jsou nezbytné pro správnou funkci mozku, srdce, očí a imunitního systému. Přestože jsou často spojovány s rybami a mořskými plody, existují rostlinné zdroje vhodné pro vegany. Tento článek se zaměřuje na význam omega-3 mastných kyselin pro vegany, jejich hlavní zdroje v čele s mořskými řasami, a proč jsou důležité pro celkové zdraví.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z