Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

9 přínosů Ashwagandhy

Ashwagandha neboli Withanie snodárná (Withania somnifera) či indický ženšen je starověká léčivá bylina, která byla objevena v Indii v rámci tradičního indického lékařství nazývaného Ájurvéda. 

Název Ájurveda znamená věda o životě a dlouhověkosti. Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává ájurvédskou medicínu za účinný medicínský systém. Podstatou Ajurvédy je hledání a léčba nemocí, nikoli pouze potlačování příznaků. Kromě toho klade důraz na prevenci nemocí za pomocí vyvážené stravy, celkové životosprávy, bylin a cvičení. 
Právě jednou z ajurvédských bylin, která chrání naše tělo před nemocemi a nabízí řadu zdravotních výhod včetně duševního zdraví je Ashwaganda.

Ashwagandha je z vědeckého hlediska klasifikován jako „adaptogen“. Adaptogeny, snižují oxidační stres (proces vedoucí k poškození buněk a zrychlení stárnutí) a pomáhají tělu zvládat stres. Kromě toho mohou napomáhat k rovnováze hormonů a zlepšit kvalitu spánku.

Může snížit hladinu cukru v krvi 

V několika studiích bylo prokázáno, že Ashwagandha snižuje hladinu cukru v krvi. Dle určité studie Ashwagandha napomáhá ke zvýšené produkci inzulínu a zároveň zvyšuje citlivost na inzulín ve svalových buňkách. Prostřednictvím toho dochází ke snížení hladiny cukru v krvi. 


Může zvýšit hladinu testosteronu a zvýšit plodnost u mužů

Doplňky obsahující Ashwagandhu mohou mít pozitivní vliv na hladinu testosteronu a reprodukční zdraví.

Během studie u 75 neplodných mužů, vykazovala skupina léčená ashwagandhou zvýšený počet spermií a jejich pohyblivost.
Kromě toho vedla léčba k významnému zvýšení hladiny testosteronu a hladiny antioxidantů. 

V další studii měli muži, kteří dostávali ashwagandhu podstatně lepší kvalitu spermií a již po 3 měsících léčby otěhotnělo 14% párů.

Může snížit hladinu kortizolu

Testosteron však není jediným hormonem, se kterým Ashwagandha dělá divy. Kortizol je známý jako stresový hormon jelikož k jeho uvolňování dochází při reakci na stres či při nízké hladině cukru v krvi. Pokud dojde ke zvýšení hladiny kortizolu, může zároveň dojít ke zvýšení hladiny cukru v krvi a to má za následek ukládání tuku v břiše.

,,Mezi kortizolem a testosteronem je vždy velmi úzká spojitost. Je třeba mít na paměti, že příroda správně nastavila naše těla tak, aby v případě ohrožení a boje - kdy nám vystřelí kortizol a bystří naše reakce - se vždy utlumila produkce testosteronu."

Během studie u dospělých s chronickým stresem, dosáhla skupina, která využívala Ashwagandhu, podstatně většího snížení kortizolu ve srovnání s kontrolní skupinou. U těch, kteří užívali nejvyšší dávku, došlo v průměru k 30% snížení.

Ashwagandha může snížit stres, úzkost a příznaky deprese

Ashwagandha je zejména známá pro svou schopnost snižovat stres.

Při výzkumu 64 lidí s chronickým stresem, došlo u lidí, kteří pravidelně doplňovali Ashwagandu, v průměru o 69% snížení úzkosti a nespavosti. Kromě toho další studie ukázaly, že Aswaganda může také mírnit příznaky u lidí se stresovými a úzkostnými poruchami

Co se týče deprese, ačkoli máme k dispozici pouze omezený výzkum, provedená studia naznačují, že Ashwagandha může mít pozitivní vliv i v této oblasti.

Může zvýšit svalovou hmotu a sílu


Při výzkumu bezpečnosti, snášenlivosti a zároveň účinnosti Ashwagandy, kdy bylo zdravým mužům denně podáváno 750 až 1250 mg rozdrceného kořene Ashwagandy, bylo zjištěno, že u mužů došlo k nárůstu svalové hmoty a síly, a to v některých případech, již po 30 dnech.

V další studii pak bylo prokázáno, že kromě nárůstu síly a zvýšeného podílu svalové hmoty, došlo také ke snížení tělesného tuku v těle. 

Může působit protizánětlivě 

Několik studií na zvířatech ukázalo, že Ashwagandha působí protizánětlivě.
Studia na lidech pak zjistila, že zvyšuje aktivitu imunitních buněk, které bojují s infekcí a pomáhají tak tělu předcházet zánětům.

Může snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů

Kromě svých protizánětlivých účinků může mít Ashwagandha pozitivní vliv na zdraví srdce díky snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů.
Při studiích na zvířatech bylo zjištěno, že významně snižuje hladiny těchto krevních tuků. V případě potkanů došlo dokonce o 50% snížení hladiny cholesterolu a 45% triglyceridů.

Nicméně při studiích na lidech již nedocházelo k takto výrazným výsledkům. I přesto však zde došlo k 17% snížení LDL (špatného) cholesterolu a 11% snížení hladiny triglyceridů.

Může podpořit imunitu 

Ashwaganda, jako adaptogen s vysokým množstvím alkaloidů, saponinů, steroidních laktonů, aminokyselin, vitamínů a minerálů je skvělým stimulem pro naši imunitu.

Díky tomuto bohatému mixu živin a účinných látek funguje navíc Ashwagandha jako optimalizér našich funkcí. Dokáže jak stimulovat, tak potlačovat tělní procesy tak, jak je to potřeba k nastolení rovnováhy. 

Může zlepšit funkci mozku, včetně paměti

Provedená studie na zvířatech naznačují, že ashwagandha, díky podpoře antioxidační aktivity, která chrání nervové buňky před škodlivými volnými radikály, může zmírnit problémy s pamětí a funkcí mozku způsobené poraněním nebo onemocněním.

Martina Kuchařová 

Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforofan - vysoce potentní antioxidant proti mnoha onemocněním
Sulforafan je látka, kterou najdete v brokolici či květáku, A není co ledajaká látka. Jde o látku, která nabízí mnohem více, než jen svou charakteristickou chuť. Tento antioxidant, jenž patří do rodiny sulfidů, získává v posledních letech pozornost vědecké komunity díky svým potenciálním prospěšným vlastnostem pro lidské zdraví.  
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo - proč je pro nás tak důležité?
Železo patří mezi základní mikronutrienty, které jsou velmi nezbytné pro metabolické procesy organismu. Téměř pro všechny živé organismy je esenciální, to znamená nezbytný a musíme jej přijímat z potravy. Podílí se na mnoha důležitých biochemických reakcích v našem těle.
Poměr omega-3 a omega-6
Poměr omega-3 a omega-6
Není omega jako omega aneb příjem tuků ve správném poměru může mít velký přínos pro naše zdraví. Slyšeli jste,
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
9 důvodů proč užívat olej z tresčích jater
Lidé žijící v severní části Evropy po staletí využívali olej z tresčích jater k posílení imunity v období zimních měsíců. Také byl běžně používán při revmatismu a to především pro své protizánětlivé vlastnosti. Primárním zdrojem oleje z tresčích jater byla konzumace čerstvých jater ryb Gadus morhua. I když to pro většinu lidí není chuťově nijak lákavé, lidé žijící v těchto končinách se domnívali, že účinky rozhodně stojí za to. A jak se postupně ukazuje. Nemýlili se.  

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z